Trwa ładowanie...

Zaczynamy być niezadowoleni

Z badań CBOS wynika, że w lutym w porównaniu ze styczniem znacznie pogorszyły się nastroje społeczne w kraju.

Zaczynamy być niezadowoleni
dp40gm0
dp40gm0

Od stycznia o 13 punktów proc. (z 37 do 24 proc.) zmniejszył się odsetek osób oceniających sytuację w kraju jako dobrą. Zwiększyła się liczba niezadowolonych z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce (z 50 proc. do 62 proc. badanych) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Z badań CBOS wynika, że wyraźnie pogorszyła się również ocena sytuacji gospodarczej. Od stycznia o połowę zmniejszyła się grupa osób dobrze oceniających stan polskiej gospodarki (z 26-13 proc), a liczba głosów krytycznych wzrosła o 14 punktów proc. (z 29-43 proc.).

Nie pogorszyły się znacząco opinie o sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Dominują oceny przeciętne (46 proc.). Natomiast mniej niż w styczniu jest opinii zarówno negatywnych (18 proc. - spadek o 3 punkty proc.), jak i pozytywnych (36 proc. - spadek o 5 punktów proc.).

Jak wynika z badań CBOS, stabilne są oceny sytuacji w zakładach pracy. Ponad połowa zatrudnionych (53 proc.) określa tę sytuację jako dobrą, niemal jedna trzecia (30 proc.) postrzega ją jako przeciętną, a co siódmy (15 proc.) ma o niej krytyczną opinię.

dp40gm0

Ocena bieżącej sytuacji w kraju istotnie zależy od wykształcenia i warunków materialnych respondentów. Pozytywne opinie na ten temat częściej niż przeciętnie wyrażają osoby z wyższym wykształceniem, a także badani dobrze oceniający swoje warunki bytowe. Również w tych grupach - jak podkreśla CBOS - przeważa krytyczna ocena rozwoju sytuacji w Polsce.

Stosunkowo najlepsze nastroje odnotowywane są wśród zwolenników PO. Ich opinie o bieżącej sytuacji w kraju są niemal równo podzielone. 44 proc. ankietowanych twierdzi, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, a 46 proc. - że w złym.

Natomiast prawie jednoznacznie krytycznie wypowiadają się na ten temat sympatycy PiS, bo aż 73 proc. uważa, że zmierza ona w złym kierunku, a 16 proc. - że w dobrym. Podobna opinia dominuje wśród osób nie zamierzających uczestniczyć w ewentualnych wyborach.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 5-11 lutego tego roku na 1048-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dp40gm0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp40gm0