Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy. Resort rodziny nie przedłuży świadczenia

Chociaż zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom oraz opiekunom dzieci w okresie pandemii koronawirusa przestał być wypłacany od 27 lipca, a resort zdecydował się nie przedłużać tego terminu, świadczenie nadal można odebrać na zasadach ogólnych.

Zasiłek opiekuńczy. Resort rodziny nie przedłuży świadczeniaŹródło: KPRM
dkehzpp
dkehzpp

Zasiłek opiekuńczy. Resort rodziny nie przedłuży świadczenia

Obecnie zasiłek opiekuńczy może być wypłacony na mocy przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które przedłużają możliwość korzystania ze świadczenia.

Ponadto w sytuacjach, gdy w sposób nieprzewidziany dojdzie do zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego, zasiłek opiekuńczy nadal przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka w wieku do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Zasiłek opiekuńczy. Prezes ZUS: "Wyczerpał się". Padła też deklaracja dot. 14. emerytury

Świadczenie obejmuje także przypadki, w których dojdzie do nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola. Dotyczy to także sytuacji choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego. Wówczas zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka w wieku do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

dkehzpp

Zasiłek opiekuńczy. Resort rodziny nie przedłuży świadczenia

"Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br." - informowało przed paroma dniami Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki społecznej

Przypomnijmy przy okazji, że sam zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

dkehzpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkehzpp