Trwa ładowanie...

Złe wyniki kontroli jakości pieczywa i bułki tartej

Inspektoraty jakości handlowej artykułów spożywczych skontrolowały 73 piekarnie, czyli 8,7 proc. tego typu podmiotów znajdujących się w ewidencji inspekcji handlowej.

Złe wyniki kontroli jakości pieczywa i bułki tartejŹródło: Jupiterimages
d3f7jo7
d3f7jo7

Jakość bułki tartej sprawdzono w 27 podmiotach, czyli w prawie co trzeciej piekarni wytwarzającej ten produkt. Celem kontroli było sprawdzenie oznakowania pieczywa oraz jakości handlowej bułki tartej, w zakresie cech organoleptycznych, parametrów fizykochemicznych i oznakowania opakowań. Na podstawie dokumentacji zakładowej, sprawdzono również surowce stosowane do produkcji pieczywa oraz bułki tartej.

Nie wniesiono zastrzeżeń w zakresie cech organoleptycznych w skontrolowanych partiach bułki tartej. Wymaganiom jakości handlowej w zakresie parametrów fizykochemicznych nie odpowiadało jednak 7 partii bułki tartej (25,9 proc. skontrolowanych partii. Nieprawidłowości dotyczyły głównie zawyżonej zawartości tłuszczu w przeliczeniu na suchą masę oraz obecności zanieczyszczeń organicznych (nasion maku i cząstek cukierniczych) i nieorganicznych (strzępek papieru). Zastrzeżenia wniesiono także w zakresie zawyżonej wilgotność oraz braku trwałości bułki tartej . Co dotyczyło 14,8 proc. skontrolowanych partii.

Niewłaściwe oznakowanie stwierdzono w 115 partiach pieczywa (51,8 proc. skontrolowanych partii pieczywa). Nieprawidłowości dotyczyły głównie: braku lub podania niepełnych danych identyfikujących producenta, nie umieszczenia na opakowaniu pieczywa opakowanego informacji o warunkach przechowywania, zastosowania nazwy "fantazyjnej" jak również opisu pieczywa nie pozwalającego konsumentowi na rozpoznanie jego rodzaju (pszenne, żytnie i mieszane), braku wyszczególnienia w składzie pieczywa preparatów i dodatków do wypieku, np. polepszacza, miksów zawierających substancje dodatkowe i alergeny (soję, mleko, jaja).

Zastrzeżenia dotyczyły też podawania sposobu produkcji, daty minimalnej trwałości i błędnego określenia funkcji technologicznej substancji dodatkowej.

W wyniku kontroli nałożono 29 kar pieniężnych na piekarnie w łącznej wysokości 21 300 zł i 11 mandatów w wysokości 11 tys. zł.

Handel-Net.pl

d3f7jo7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f7jo7