Trwa ładowanie...

Zmiany kosztem firm

Nawet 1600 zł zapłaci większość zarejestrowanych w KRS firm, fundacji czy stowarzyszeń za narzucone w rozporządzeniu zmiany kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności

Zmiany kosztem firmŹródło: WP.PL
d161zqc
d161zqc

To miały być porządkowe, "techniczne" zmiany, tymczasem okazuje się, że stwarzają wiele problemów przedsiębiorcom.
_ Urzędnicy w sądzie rejestrowym tłumaczą, że obowiązek zmiany kodu PKD przyniosły przepisy o jednym okienku _ - mówi Józef K., wspólnik zarejestrowanej w warszawskim KRS niewielkiej, zatrudniającej dziesięć osób, spółki.
_ Nie chcą przyjmować dokumentów bez wypełnienia m.in. formularza RG-1, na którym podaje się kody działalności zgodne z PKD. _

_ Tak standardowo działają KRS _ - potwierdza Katarzyna Urbańska, dyrektor Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan.
_ Nie widzę powodu, dla którego to przedsiębiorcy mają płacić za takie zmiany i samodzielnie zgłaszać je do KRS. _

Nie pomagają tłumaczenia wspólników, że spełnili już obowiązek, wypełniając tzw. ankietę aktualizacyjną przysłaną przez Główny Urząd Statystyczny jeszcze w ubiegłym roku.
_ To nieracjonalne działanie _ - irytuje się Józef K.
_ Przecież urząd będzie musiał drugi raz analizować moje dane. _

Żal czasu i pieniędzy

Przedsiębiorcy nie rozumieją też, dlaczego urzędowe zmiany muszą się odbywać kosztem ich czasu i pieniędzy.

d161zqc

_ Wizyta na Czerniakowskiej (tam znajduje się warszawski oddział KRS) zajmuje już dzisiaj ponad godzinę, nie licząc stania w stołecznych korkach _ - mówi wspólnik jednej z firm. Obawia się, że kolejki w KRS będą potężniały w miarę zbliżania się końca roku, czyli terminu, w którym przestaje obowiązywać okres przejściowy, w jakim są ważne kody stare (PKD 2004) i nowe (PKD 2007).

Właściciele niektórych spółek skarżą się też, że muszą zwoływać walne zgromadzenia i zmieniać kody w umowie spółki. Notariusz inkasuje za to 1000 zł albo i więcej. Kosztują też zmiana wpisu do KRS (400 zł) oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (250 zł). Jeżeli nawet ktoś nie miał kodów w umowie i nie korzysta z usług notariusza, to i tak zapłaci za zmianę w KRS.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym, a konkretnie jej art. 40, wymaga, by przedmiot działalności określać według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a dotychczasowa klasyfikacja straci ważność 1 stycznia 2010 r. Przedmiot działalności musi być też określony w umowie (statucie) każdej spółki handlowej (choć akurat kodeks spółek handlowych nie każe tego robić za pomocą kodów PKD).

_ Uważam, że obowiązek określania przez spółki przedmiotu działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jest absurdalny _ - mówi prof. Adam Opalski z Uniwersytetu Warszawskiego.
_ Przedmiot działalności rozstrzyga, w jakich dziedzinach zarząd ma upoważnienie wspólników do prowadzenia interesów spółki. Kształt upoważnienia powinien pozostawać w swobodnej gestii wspólników, a nie być wtłaczany w formułę kodów PKD. Kody powinny służyć wyłącznie celom statystycznym, bo do tego zostały stworzone. _

d161zqc

Zbędna biurokracja

_ Przeklasyfikowanie według PKD 2007 działalności podmiotów gospodarki narodowej wpisanych w rejestrze REGON dokonywane jest zgodnie z rozporządzeniem w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (DzU nr 251, poz. 1885 ze zm.). Ci, którzy są zarejestrowani w KRS, jeszcze w ubiegłym roku dostali ankiety aktualizacyjne. Na podstawie wypełnionej przez podmiot ankiety dokonujemy zmian w naszym rejestrze _ - mówi Ewa Wojciechowska, naczelnik Wydziału Rejestru REGON w GUS.
_ Ministerstwo Sprawiedliwości co miesiąc pobiera od nas dane o aktualnym stanie tego rejestru. _

Pocieszeniem dla wspólników jest brak sankcji za niezgłoszenie zmiany kodu. Warto się też zastanowić, czy zmiana kodu wymaga zmiany umowy. Zdania prawników w tej kwestii są podzielone.

Wspólnicy zwracają również uwagę na nierówność podmiotów - prowadzący działalność na podstawie wpisu do gminnej ewidencji nie płacą bowiem za zmianę wpisu (wynika to z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej)
.

d161zqc

Opinia
Andrzej Kidyba, profesor UMCS w Lublinie

Nie widzę powodu, dla którego przedsiębiorcy mają ponosić negatywne konsekwencje działań związanych ze zmianami klasyfikacji statystycznej. Jest to zmiana urzędowa i uważam, że powinny odpowiadać za nią odpowiednie instytucje statystyczne, a nie poszczególni przedsiębiorcy. To nie przedsiębiorcy powinni informować o nowych kodach KRS, ale to spółki powinny zostać poinformowane o tym, co się zmieniło. Zwłaszcza że § 3 ust. 1 rozporządzenia o PKD mówi, iż "sukcesywnie zostanie dokonane przeklasyfikowanie", a nie - że mają wystąpić o nie spółki. Wymaganie od przedsiębiorców wprowadzania zmian i powoływanie się przy tym na przepisy o jednym okienku jest jeszcze bardziej absurdalne. W ten sposób mamy bowiem do czynienia nie z odbiurokratyzowaniem, ale z dodatkową biurokratyzacją systemu.

Zofia Jóźwiak
Rzeczpospolita

d161zqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d161zqc