Emerytury
Wiek emerytalny, waloryzacja emerytur, aktualny wzór legitymacji emeryta-rencisty, najnowsze dane GUS, zmiany w systemie emerytalnym proponowane przez rząd, a także komunikaty z ZUS, OFE i KRUS - to zagadnienia, o których przeczytasz w poniższych artykułach i komentarzach.
Chcesz wiedzieć więcej o podwyżkach emerytur? A może szukasz aktualności o składkach w OFE lub w ZUS? W serwisie finanse.wp.pl znajdziesz garść najświeższych informacji na tematy związane ze świadczeniami.
Emerytury - podstawowe informacje
Emerytura to świadczenie pieniężne służące do zabezpieczenia bytu osobom, które ze względu na osiągnięcie pewnego wieku nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej. W Polsce funkcjonuje kilka systemów emerytalnych. Działają na odmiennych zasadach. Najwięcej osób należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W 1999 roku została wprowadzona reforma systemu ubezpieczeń społecznych, która różnicuje zasady ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości. Wszystko zależy od wieku ubezpieczonych. Grupy dzielą się na:
1. osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku;
2. osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku;
3. osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku;
Emerytura na "starych zasadach"
Formuła dla osób urodzonych przed 1949 rokiem. Nabywają prawo do przejścia na emeryturę po przekroczeniu granicy wiekowej - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Muszą przy tym udokumentować odpowiednio długi czas zatrudnienia (tzw. okres składkowy), który wynosi odpowiednio 20 lat i 25 lat.
Wysokość świadczenia zależy od wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładowego, a także od kwoty bazowej, która obowiązuje w momencie powstania prawa do emerytury.
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku mogły wybrać formułę emerytury (ulokować całą składkę na koncie w ZUS lub część wpłacić do OFE). Przy świadczeniu na starych zasadach musiały jednak spełnić trzy warunki (m.in. dokonać wyboru do 2006 roku).
Emerytura na "nowych zasadach"
W tym przypadku również emerytura jest wypłacana po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale jej wysokość zależy od sumy odprowadzonych w przeszłości składek. Świadczenie na nowych zasadach przysługuje większości osób urodzonych po 1949 roku.
Składki odprowadza się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Otwartego Funduszu Emerytalnego. W pierwszym przypadku, wartość zgromadzonych środków podlega waloryzacji i zależy od bieżącej polityki rządu.
Wysokość emerytury z oblicza się w oparciu o sumę składek na koncie, o kwotę kapitału początkowego/lub kwotę środków zewidencjonowanych na subkoncie, a także o wskaźnik z tablicy średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn.
Wyżej wymienione zasady nie dotyczą grup uprzywilejowanych. Służby mundurowe, górnicy, nauczyciele, kolejarze, prokuratorzy czy sędziowie są obsługiwani przez branżowe systemy emerytalne. Rolnicy rozliczają się za pośrednictwem KRUS.
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski