1,7 mln euro na rozwój hodowli koni huculskich

1,7 mln euro, kosztował dwuletni projekt polsko-ukraiński, którego celem było popularyzowanie hodowli koni huculskich w obu krajach. 90 proc. środków pochodziło z pieniędzy UE.

05.06.2015 10:20

Partnerami przedsięwzięcia byli Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka na Podkarpaciu, Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie oraz ukraińska Naukowo-Produkcyjna Asocjacja Plemkonecentr z Gołubyne na Zakarpaciu. Partnerem wiodącym był zakład w Odrzechowej, w którym 30 lat hoduje się tam konie rasy huculskiej.

W ramach projektu powstało Centrum Hodowli i Promocji Konia Huculskiego w Rudawce Rymanowskiej; placówka ma oddziały w Gołubyne i Rzeszowie. Po obu stronach granicy utworzono także m.in. półotwarte systemy hodowli hucułów; w Polsce na prawie 110 hektarach w Zawoi i Polanach w Beskidzie Niskim. W Polsce i na Ukrainie powstały również ścieżki huculskie na treningi koni.

W ciągu dwóch lat przeprowadzono 22 szkolenia dla obecnych i przyszłych hodowców; dotyczyły one m.in. zasad i sposobów hodowli koni huculskich, ich użytkowania wierzchowego i w zaprzęgach , podkuwania, a także wykorzystania hucułów w hipoterapii. Dodatkowo organizowano imprezy kulturalne, które propagowały dziedzictwo kulturowe Karpat Wschodnich.

"W sobotę w Rudawce Rymanowskiej zaplanowano m.in. konferencje podczas której zaprezentowana zostanie wieloletnią strategia +Restytucja konia huculskiego w jego naturalnym środowisku+. Opracowana do 2025 r. strategia pomoże w Polsce, a w szczególności na Ukrainie w popularyzacji hodowli koni tej rasy" - powiedział PAP dyrektor biura Okręgowego Związku Hodowców Koni w Rzeszowie Marek Gibała.

Jak podkreślił, projekt powinien pomóc m.in. w "liczniejszym powrocie konia huculskiego do jego ojczyzny, czyli na Huculszczyznę".

W Polsce żyje ponad 5 tys. koni huculskich, głównie na Podkarpaciu i w Małopolsce. Jeszcze 20 lat temu było ich tylko ok. 400. Wzrost liczebności tych zwierząt to efekt prowadzonego programu hodowli i ochrony rasy. "Natomiast na Ukrainie jest 120 zarodowych klaczy huculskich oraz 25 ogierów. Większość wywodzi się z polskiej hodowli" - dodał Gibała.

Hucuły są rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Ich przodkami były m.in. konie rasy mongolskiej lub tarpany skrzyżowane z arabami. Ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 145 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich.

Pierwsze stacje rasowych ogierów huculskich powstały na Huculszczyźnie w 1899 r. z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Rolniczego i Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego. Na początku XX wieku tymi końmi zainteresował się rząd Austrii, po wprowadzeniu do wyposażenia armii karabinów maszynowych. Okazało się, że koń huculski doskonale się nadaje do wykorzystania jucznego szczególnie w terenie górskim.

Obie wojny światowe zniszczyły hodowle. Po drugiej wojnie rozpoczęto odbudowę pogłowia od kilku ocalałych w Polsce ogierów i klaczy oraz 12 klaczy i jednego ogiera - pochodzenia węgierskiego - ocalałych na terenie Niemiec, a oddanych Polsce w ramach rewindykacji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)