Trwa ładowanie...

1 grudnia kierowcy pojadą A2 do Świecka

1 grudnia do ruchu oddany zostanie odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka o długości 105,9 km. Całkowita wartość inwestycji wynosi 1,6 mld euro, w tym koszt budowy - blisko 1,3 mld euro.

1 grudnia kierowcy pojadą A2 do ŚwieckaŹródło: Jupiterimages
d3mfntw
d3mfntw

Uroczystość otwarcia autostrady A2 do granicy z Niemcami zaplanowana jest na 30 listopada, na terenie autostradowego węzła Trzciel na granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska II Zofia Kwiatkowska, udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Brandenburgii Matthias Platzeck, marszałkowie województw wielkopolskiego i lubuskiego i wojewodowie, a także kompozytor, laureat Oscara Jan A.P.Kaczmarek.

Nowy odcinek A2 zostanie oddany do użytku blisko sześć miesięcy przed ustalonym z rządem terminem. Do 21 maja 2012 roku przejazd 106-kilometrową autostradą będzie bezpłatny. Otwarcie trasy skróci czas przejazdu z Poznania do Berlina o ok. 2 godziny.

d3mfntw

Według Kwiatkowskiej, trasa A2 do granicy z Niemcami jest największym projektem infrastrukturalnym w Polsce i jednym z większych w Europie, realizowanym w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Do budowy nowego odcinka autostrady wykorzystano najnowszą technologię betonową spełniającą najwyższe normy budowy dróg i autostrad w krajach Unii Europejskiej. Nawierzchnia betonowa jest bardziej wytrzymała, o czym świadczy szereg przykładów z zagranicy. Według niemieckich badań, po 23 latach użytkowania, wskaźnik napraw dla nawierzchni betonowej wynosi zaledwie 5 proc., przy aż 80-100 proc. dla nawierzchni asfaltowej - poinformowała.

Koszt budowy wynosi 1 mld 298 mln euro, czyli 12,2 mln euro za kilometr w pełni wyposażonej autostrady. Jak powiedziała rzeczniczka, czwartą część budżetu inwestycji stanowią koszty przeznaczone na ochronę środowiska. Autostrada do granicy z Niemcami, w 85 proc. przebiega przez tereny leśne, w tym obszary chronione programem Natura 2000.

- Wzdłuż 106-kilometrowego odcinka powstało blisko 200 przejść i przepustów dla zwierząt, co czyni koncesyjną autostradę A2 największym obecnie projektem ekologicznym w Europie - wyjaśniła.

d3mfntw

AWSA II to spółka celowa powiązana z Autostradą Wielkopolską SA, utworzona w celu budowy i eksploatacji autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl. Jej akcjonariuszami są: Kulczyk Holding S.A, Meridiam A2 West S a.r.l., Strabag AG oraz KWM Investment GmbH. Prezesem zarządu jest Andrzej Patalas.

Obecnie autostrada A2 liczy 253,9 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem. Po oddaniu budowanego odcinka A2, będzie liczyć prawie 360 km.

d3mfntw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfntw