10. Kongres Obywatelski o rozwoju i gospodarce
Przedstawiciele administracji, biznesu, nauki i organizacji pozarządowych wzięli w sobotę w Warszawie udział w 10. Kongresie Obywatelskim. Dyskutowali m.in. o tym, na jakich wartościach oprzeć rozwój kraju, jakich kompetencji potrzebuje Polska oraz jak zwiększyć udział nowych technologii w gospodarce.
07.11.2015 15:00
W skierowanym do uczestników kongresu liście prezydent Andrzej Duda podkreślił, że od zasobów kapitału społecznego zależą możliwości rozwoju kraju i pozycja zajmowana w świecie. "Poziom zaufania społecznego, umiejętność budowania międzyludzkich więzi oraz skupienia się wokół wspólnych celów decydują o sile państwa i konkurencyjności gospodarki"- napisał. List odczytał zgromadzonym prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Prezes BZ WBK i wiceprzewodniczący rady programowej Kongresu Obywatelskiego Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polska potrzebuje silnej gospodarki opartej na polskim, innowacyjnym kapitale. Konieczne jest więc wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, bo dziś właśnie tam właśnie koncentruje się polski kapitał - mówił.
Według niego Polska wpadła jednak w pułapkę średniego rozwoju. "Mamy stosunkowo niskie płace, ale ich gwałtowne podniesienie zmniejszyłoby naszą konkurencyjność. Z drugiej strony zarabiamy już więcej niż ci najbiedniejsi, w związku z czym produkcja przesuwa się dalej na wschód" - mówił.
"Mamy niezły eksport, niezłą gospodarkę, ale powinniśmy ogromny nacisk położyć właśnie na umiejętną inteligentną specjalizację, budowę przemysłu stoczniowego, biotechnologicznego, elektrotechnicznego, czy wszelkiego rodzaju nanotechnologie" - przekonywał.
Nazwisko Morawieckiego pojawia się wśród kandydatów do objęcia teki ministra gospodarki i rozwoju albo finansów w przyszłym rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
Hasło tegorocznego kongresu brzmi: "Polska jutra. Możemy być lepsi". Organizatorzy przekazali PAP, że na kongres przybyło ponad tysiąc uczestników.