To zmora klientów kas samoobsługowych. Znaleźli na nią sposób
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje systemy zabezpieczeń w sklepach. Nowoczesne bramki, które rozpoznają klientów bez potrzeby skanowania paragonu, pojawiły się już w Niemczech. Technologia może wkrótce trafić również do Polski.
Wzrost liczby kradzieży w sklepach skłonił sieci handlowe do poszukiwania nowych rozwiązań zabezpieczających. Jak podaje "Fakt", w Niemczech wprowadzono inteligentne bramki, które automatycznie otwierają się przed klientem, jeśli system rozpozna jego sylwetkę. Technologia ta nie wymaga skanowania paragonu (co jest wymagane np. w Lidlu), co znacznie ułatwia proces zakupowy.
System "Sesame", opracowany przez firmę ITAB, wykorzystuje czujniki i sztuczną inteligencję do analizy wzrostu i postawy klientów. Dane te są przetwarzane na bieżąco, co pozwala na automatyczne otwieranie bramek. System działa nawet w przypadku, gdy klient ma założoną maseczkę czy kaptur.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biedronka w Polsce droższa od słowackiej? Porównaliśmy ceny
Obecnie technologia "Sesame" funkcjonuje w około 200 punktach handlowych w Niemczech, w tym w supermarketach i marketach budowlanych. Jest również testowana przez popularne sieci dyskontowe. - Być może niedługo pojawi się też w Polsce - sugeruje dziennik.
Kradzieże w sklepach w Polsce
Argumentem dla dyskontów i supermarketów za wprowadzeniem nowych rozwiązań zabezpieczających może być wzrost liczby kradzieży w sklepach. Z ostatnich udostępnionych przez policję danych za 2023 r. wynikało, że liczba kradzieży wzrosła o 22,2 proc. w stosunku do 2022 r. i o 60 proc. w porównaniu do 2021 r.
- Kiedyś był to wybrane produkty np. drogie alkohole, perfumy, albo czekoladki. A obecnie jest coraz więcej kradzieży produktów podstawowych, takich jak masło, nabiał. To świadczy o zupełnie innej grupie dokonującej zaboru mienia czy kradzieży w sklepie - tłumaczył rok temu PAP Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.
Korzybski dodał, że jeżeli rynek będzie zmierzał m.in. w kierunku redukcji zakresu ochrony poprzez likwidację pracowników ochrony na rzecz kas samoobsługowych, to trend wzrostowy kradzieży w sklepach "może się utrzymać".