Trwa ładowanie...
składki

10 lat na dochodzenie od ZUS zwrotu nienależnie opłaconych składek

Wydłużenie okresu - do 10 lat - w jakim płatnik może dochodzić od ZUS zwrotu nienależnie opłaconych składek, zakłada nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którą przyjął Sejm.
Share
10 lat na dochodzenie od ZUS zwrotu nienależnie opłaconych składek
Źródło: WP.PL
d4ak3q1

Za nowelizacją głosowało 424 posłów, przeciw był jeden, nikt się nie wstrzymał.

Według przyjętych przepisów, będzie można domagać się zwrotu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nienależnie opłaconych składek w terminie 10 lat. Do tej pory, okres ten wynosił pięć lat, gdy tymczasem - jak argumentowali pomysłodawcy nowelizacji - ZUS mógł dochodzić od płatników nieopłaconych składek przez 10 lat.

Inną wprowadzoną zmianą jest sprecyzowanie sposobu informowania przez ZUS o hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury osób ubezpieczonych.

Polecamy: » Aktualne wskaźniki makro i stawki ubezpieczeniowe » Najnowsze wiadomości z kraju i świata

d4ak3q1

Do tej pory ZUS informował o hipotetycznej wysokości przyszłej emerytury jedynie w oparciu o dotychczasowy stan konta ubezpieczonego. Sejm jednomyślnie przyjął poprawkę zgłoszoną przez LiD, która zobowiązuje ZUS do podawania zarówno kwoty ustalonej na podstawie dotychczasowego stanu konta, jak i kwoty szacowanej na podstawie przyszłych wpływów.

Ponadto nowelizacja dostosowała przepisy ustawy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. TK orzekł wtedy, że przywileje dla kobiet przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury kobiet i mężczyzn naruszają zasadę równości.

Zgodnie z dotychczasowym przepisem, kobieta mogła nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli osiągnęła 55. rok życia i miała co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, albo osiągnęła 55. rok życia, miała co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Mężczyzna zaś - odpowiednio - nabywał prawo do tego świadczenia tylko wówczas, gdy ukończył 60. rok życia, posiadał 25-letni okres składkowy i nieskładkowy i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Nowelizacja dodała, że mężczyzna może również ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, jeśli osiągnął 60. rok życia i ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy (w tym wypadku nie jest wymagane uznanie całkowitej niezdolności do pracy).

d4ak3q1

Podziel się opinią

Share
d4ak3q1
d4ak3q1