2. Norwegia
Biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne, jak choćby zadłużenie rządu, inflację i politykę fiskalną, które mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo finansowe emerytów, Global Retirement Index uznał Norwegię za drugi najbardziej przyjazny kraj emerytom.
W Norwegii emeryci mają jedne z najwyższych świadczeń na świecie. Wysoka jakość życia, uważany wręcz za "wybitny" system opieki zdrowotnej i bezpieczny system finansowy powodują, że Norwegowie ze spokojem spoglądają w przyszłość. Norwegii udało się zmniejszyć poziom długu publicznego w stosunku do PKB o połowę.
Gospodarka Norwegii w dużej mierze oparta jest na ropie i gazie, więc spadki ich cen wpłynęły również na wartość norweskiego funduszu emerytalnego, który zasilany jest wpływami ze sprzedaży tych surowców. Jest to największy państwowy fundusz finansowy na świecie. Jego celem jest zabezpieczenie świadczeń emerytalnych dla przyszłych pokoleń Norwegów.
W ubiegłym roku Globalny Rządowy Fundusz Emerytalny odnotował rekordową sumę 5,11 biliona koron, czyli w przeliczeniu prawie 2,5 biliona złotych przychodu - podała Polska Agencja Prasowa. Wynika z tego, że każdy z 5,1 mln Norwegów jest w swojej walucie milionerem.