10 rzeczy, które musisz zrobić natychmiast, gdy zwolnią cię z pracy

Nikt nie chce usłyszeć słów: "Jesteś zwolniony". Jednak praktycznie każdemu, kto pracuje nie na własny rachunek, takie sytuacje się zdarzają. Gdy stracisz pracę, przede wszystkim zachowaj spokój. Łatwiej będzie ci dzięki temu szybko na tę dramatyczną sytuację zareagować

10 rzeczy, które musisz zrobić natychmiast, gdy zwolnią cię z pracy

1. Nie panikuj

Zachowanie spokoju to rzecz najważniejsza. Im bardziej będziesz panować nad swoimi emocjami, tym szybciej uda ci się przezwyciężyć kryzys. Przygotuj się na to, że bezrobocie może trwać nawet kilka miesięcy i nie jest to sytuacja niezwykła czy świadcząca o tobie jako o kiepskim pracowniku. Jeśli nie zadbasz o dobrą kondycję emocjonalną, narazisz się na poważne problemy zdrowotne. Strata pracy jest powiem jedną z najczęstszych przyczyn (po śmierci bliskiej osoby i rozpadzie związku) depresji.

2. Nie rób niczego pochopnie

Nie próbuj także mścić się na pracodawcy. A nie jest to takie oczywiste. Symantec Corp. oraz Ponemon Institute przeprowadziły kilka lat temu badania wśród pracowników, którzy stracili pracę. Ponad połowa respondentów przyznała się do kradzieży poufnych informacji z firmy. Wśród najczęściej wynoszonych danych znalazły się: adresy e-mailowe, informacje o klientach, w tym listy kontaktów oraz inne niezwiązane z finansami dane ich byłego pracodawcy. Dokładniej: 53 proc. respondentów nagrywało firmowe dane na nośniki CD lub DVD, 42 proc. na pamięci przenośne USB, a 38 proc. przesyłało informacje na prywatne skrzynki e-mailowe, 82 proc. respondentów stwierdziło, że pracodawcy nie przeprowadzali audytu lub przeglądu dokumentów drukowanych i elektronicznych przed ich odejściem z pracy, 24 proc. badanych po odejściu z firmy miało dostęp do systemu komputerowego lub sieci swojego byłego pracodawcy.

3. Nie podpisuj rozwiązania umowy natychmiast

Poświęć trochę czasu, aby dokładnie sprawdzić warunki rozwiązania umowy, możesz skorzystać również z usług prawnika. W wielu przypadkach możesz wywalczyć lepsze warunki, niż oferowane przez pracodawcę, np. większą odprawę. Pamiętaj też, że przysługuje ci ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Powody wypowiedzenia mogą być różne - jeśli to zwolnienie dyscyplinarne, należy przed podpisaniem dokumentów zasięgnąć opinii prawnika. Jeśli zgodzimy się na warunki zaproponowane przez pracodawcę, odpowiednia adnotacja znajdzie się w świadectwie pracy, co może uniemożliwić znalezienie nowego zajęcia. Jeśli z kolei to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - to, jak sama nazwa wskazuje - musimy się porozumieć i wynegocjować satysfakcjonujące nas warunki.

4. Negocjuj to, co znajduje się w uzasadnieniu zwolnienia

To bardzo ważna sprawa. Jeśli szef zwalnia cię z powodu redukcji, powinien to wyraźnie zaznaczyć, by kolejny pracodawca wiedział, że utrata pracy nie wynikała z twoich błędów. Warto także od razu poprosić o rekomendacje, które później trudno będzie uzyskać.

Najważniejsze, by przyczyny twojego odejścia były opisane szczegółowo. Powody zwolnienia mogą być bardzo różne. Najczęściej to: zwolnienia grupowe, redukcja kosztów i likwidacja stanowiska pracy. Przy odejściach grupowych zwalnianemu przysługują prawa zawarte w porozumieniu zarządu firmy ze związkami zawodowymi (jeśli takowe są w zakładzie pracy), przy likwidacji stanowiska pracy, pracodawca nie może zatrudnić nikogo na nasze miejsce. I w takim wypadku warto monitorować, czy rzeczywiście pracodawca tego nie robi. Jeśli tak - można walczyć w sądzie o przywrócenie do pracy.

5. Spójrz na swoje finanse

To kolejna ważna sprawa. Należy bowiem założyć, że nie znajdziesz kolejnej pracy przez kilka miesięcy. Dlatego musisz racjonalnie obliczyć, na co cię stać, a z czego przez okres bezrobocia trzeba zrezygnować. Przegląd budżetu pozwoli ci także spokojniej szukać nowego zajęcia.

6. Idź do lekarza

Jeśli korzystasz z opieki medycznej, którą finansuje pracodawca, skorzystaj z okazji i przed upływem końca umowy zrób sobie wszystkie możliwe badania. To nie tylko poprawi samopoczucie, ale i przyda się na przyszłość.

7. Pozostań w kontakcie z kolegami z pracy i klientami

Odchodząc z firmy nie obrażaj się na niewinnych współpracowników. To przecież w większości przypadków nie ich wina, że tracisz pracę. Kontakt z nimi może umożliwić szybsze znalezienie nowego zatrudnienia - wiedząc, że szukasz pracy, mogą dawać ci sygnały o ofertach, które do nich trafiają. Klienci także mogą w tym pomóc. Warto więc na koniec pracy poinformować ich o zmianach w twoim życiu.

8. Nie rezygnuj ze swoich celów

Z trudnych sytuacji zawsze warto wyciągać wnioski. Zastanów się więc spokojnie, co mogło spowodować, że to ty, a nie ktoś inny stracił pracę. Może coś robiłeś nie tak, jak trzeba? Na pewno jednak nie zrażaj się - jeśli masz wymarzoną ścieżkę kariery, nadal na niej pozostawaj.

9. Zarejestruj się jako bezrobotny

To bardzo ważne. Nie tylko ze względu na zasiłek i ubezpieczenie. Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie mają więcej możliwości znalezienie nowej pracy - nie tylko w dotychczasowej branży. Dzięki pomocy systemowej będziesz miał bowiem szansę skorzystać z organizowanych przez urząd szkoleń i zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe. Jako zarejestrowany bezrobotny będziesz miał także szansę na pomoc - także finansową - jeśli zdecydujesz się założyć własną firmę. Zdecydowanie przygotuj swoje CV - masz w końcu trochę czasu, by zająć się tym porządnie - zbierz dokumenty dotyczące wykształcenia, szkoleń, przebiegu pracy, może uda się uzyskać jakieś dodatkowe rekomendacje - to zawsze może się przydać.

10. Pamiętaj, że nie jesteś sam

I na koniec: wiele osób jest zwalnianych, a potem i tak odnoszą w życiu sukcesy. Pamiętaj, że zwolnienie z pracy to nie koniec świata. A może początek czegoś o wiele lepszego?

AD,JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)