Trwa ładowanie...
zatrudnienie

10 trików, jak zatrudnić swoją "Drużynę A"

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale być pomoże Ci 10 zasad jak zatrudniać dobrych pracowników

Share
10 trików, jak zatrudnić swoją "Drużynę A"
Źródło: Jupiterimages
dbfxgju

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale być pomoże Ci 10 zasad jak zatrudniać dobrych pracowników, które sformułował słynny inwestor i miliarder Warren Buffet:

1. Nie bój się zatrudniać mądrzejszych od siebie.

To trudne, ponieważ zatrudnienie technika-specjalisty nie uderza w nasze ego, ale już człowiek który potrafi zakwestionować nasze działania na wielu polach, to dla niego poważny cios. Jednak jaki pożytek z tych głupszych?

2. Zatrudniaj ludzi aktywnych fizycznie.

Posiadają dużo energii, wiedzą ile bólu trzeba znieść zanim osiągnie się sukces i… lubią wygrywać. Poza tym, aktywność fizyczna czyni ludzi szczęśliwszymi, a to pomaga poradzić sobie ze stresem.

dbfxgju

3. Buduj relacje wygrany-wygrany (win-win).

Jeśli twój pracownik czuje się niedoceniany lub dobija go marna atmosfera w firmie będzie mniej efektywny, a ostatecznie odejdzie. Bądź hojny, ale wymagaj adekwatnego do tego zaangażowania. Zadowolone muszą być obie strony.

4. Nie spiesz się.

Zatrudnianie pracowników to NAJWAŻNIEJSZE zadanie każdego szefa, więc poświęć mu tyle czasu ile trzeba. Przeszukuj sieć, rozmawiaj z kandydatem i jego znajomymi. Dobry kandydat zaoszczędzi ci tysiące złotych, zły będzie cię tysiące kosztował.

5. Bądź wymagający.

Szukaj ludzi którzy lubią ambitne wyzwania, wyznaczaj im cele i rozliczaj ich z nich. W innym wypadku ich motywacja, aby swoją pracę wykonywać najlepiej jak potrafią szybko się rozmyje.

6. Bądź uczciwy i szczery.

Nie możesz wymagać tego od pracowników jeśli sam próbujesz wciskać im kit. Jeśli je łykną to zatrudniłeś złych ludzi, jeśli nie łykną, to właśnie straciłeś swoją "Drużynę A". I sporo Cię będzie kosztowało znalezienie następnej.

dbfxgju

7. Słuchaj kandydatów.

To oni mają mówić i się zaprezentować. Słuchaj tego co mają do powiedzenia i analizuj. Kandydat ma udowodnić, że jest w stanie spełnić twoje wymagania, a nie tylko to obiecać.

8. Ustal co musi umieć kandydat.

Przed rekrutacją należy jasno określić jakie są wymagane cechy i umiejętności na dane stanowisko. Trzeba też opracować stosowne testy weryfikujące zdolności kandydata.

9. Zanim podejmiesz decyzję skonsultuj ją z kimś.

Poproś o opinię kogoś z boku. Na przykład innego menadżera lub zewnętrznego doradcę. Bądź sceptyczny, ale rozważ jego ewentualne zastrzeżenia.

10. Nie zapełniaj wakatów byle kim.

Jeśli zatrudnisz złą osobę pozbędziesz się jednego kłopotu, w przyszłości narażając się na 10 kolejnych. Poświęć tyle czasu ile trzeba aby znaleźć najlepszego kandydata, aby potem zaoszczędzić cenne dni i godziny.

dbfxgju

Podziel się opinią

Share
dbfxgju
dbfxgju