Bezrobocie
Na koniec listopada 2013 r. było 2 mln 116 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w całej Polsce. Stopa bezrobocia przez cały 2013 r. utrzymywała się na stabilnym poziomie 13-13,5 proc. Podobnie sytuacja na rynku pracy przedstawia się w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie odnotowano ponad 26 mln osób bez pracy.
Wsparciem do walki z bezrobociem mają być zapowiadane na 2014 r. zmiany w zakresie funkcjonowania urzędów pracy. Jedną z nich ma być wprowadzenie nowych instytucji wsparcia bezrobotnych (np. pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, grant na telepracę, świadczenie akwizycyjne).
Osoby bezrobotne będą sprofilowane wedle trzech kategorii: aktywne, wymagające wsparcia, oddalone od rynku pracy. Proponowane zmiany zakładają także zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracodawców, którzy zatrudniają bezrobotnych w wieku do 30 roku życia i skierowanych do pracy przez urząd.
Dodatkowo pracodawcy mogą liczyć na refundację kosztów poniesionych z tytułu ubezpieczenia społecznego, czy dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionego. Motorem wzrostu nowych miejsc pracy mają być również unijne "Gwarancje zatrudnienia dla młodych", dofinansowujące tworzenie miejsc pracy dla osób do 25 roku życia. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało przeznaczenie większego niż w latach ubiegłych budżetu na walkę z bezrobociem młodych.
Nowe inwestycje i zmiany w prawie pracy przełożą się na dodatkowe miejsca pracy. - W 2014 roku bezrobocie powinno spaść do 13,25 proc. Niekorzystny wpływ na rynek krajowy i potencjalnym zagrożeniem dla rynku pracy będzie oddziaływanie dużej emigracji zagranicznej i stosunkowe wyludnianie kraju, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników wykwalifikowanych ("złote rączki", pielęgniarki, lekarze itp.) - dodaje Misiak.