Trwa ładowanie...

100 mln dolarów strat na zakazie importu mięsa do Rosji

Białoruskie przetwórnie mięsne straciły w 2014 roku na zakazie importu do Rosji ponad 100 mln dolarów, a w wyniku dewaluacji rosyjskiego rubla - ponad 200 mln dolarów - poinformował minister rolnictwa Leanid Zajac.

100 mln dolarów strat na zakazie importu mięsa do RosjiŹródło: AFP, fot: Scott Olson
d3bmb26
d3bmb26

- Straty wszystkich firm wyniosły ponad 100 mln dolarów - oznajmił Zajac. Dodał, że straty od sierpnia do grudnia ub.r. spowodowane dewaluacją rosyjskiej waluty wyniosły 200 mln dolarów.

Od października zeszłego roku Rosja wprowadziła zakaz importu z ponad 20 białoruskich przetwórni mięsnych. W produkcji 9 z nich - jak twierdziła strona rosyjska - znaleziono wirusa afrykańskiego pomoru świń, zaś u 17 szkodliwe substancje. Choć zakaz importu z tych ostatnich zdjęto do końca roku, to nie wszystkie wznowiły import od razu, gdyż rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zażądała uprzedniego usunięcia nieprawidłowości.

Zajac podkreślił, że nie ma obecnie żadnych podstaw, by mówić o obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń na Białorusi. - Nasza produkcja jest całkowicie bezpieczna. Nie ma podstaw, by twierdzić, że jest u nas afrykański pomór świń - zapewnił.

Dwa ogniska tej choroby wykryto na Białorusi w 2013 roku, w obwodzie grodzieńskim na zachodzie kraju oraz w obwodzie witebskim na północy. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tych obwodach, a także do odstrzału dzików. Według danych państwowego urzędu statystycznego Biełstat w ciągu roku pogłowie świń w kraju spadło o prawie 20 procent.

d3bmb26

Zajac zapewnił w poniedziałek, że kolejna przeprowadzona przez 11 rosyjskich ekspertów kontrola w przetwórniach mięsnych, które były objęte zakazem importu do Rosji, nie wykazała poważnych nieprawidłowości.

W pierwszej połowie stycznia o stratach spowodowanych dewaluacją rosyjskiego rubla w przedsiębiorstwach podlegających białoruskiemu Ministerstwu Rolnictwa informowała przedstawicielka tego resortu. - W ciągu 11 miesięcy na dewaluacji rosyjskiego rubla straciliśmy 362 mln dolarów - oznajmiła.

Rosja jest dla Białorusi głównym odbiorcą produktów rolnych, a rozliczenia transakcji dwustronnych odbywają się w rublach rosyjskich. Tymczasem w ubiegłym roku waluta ta straciła na wartości w stosunku do dolara ok. 70 proc.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

d3bmb26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bmb26