100 tys. poszkodowanych seniorów. Będą zmiany w emeryturach
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowym projektem ustawy, który umożliwi ponowne przeliczenie emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Zgodnie z planowaną ustawą będzie można ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczeń od 1 czerwca 2025 roku.
02.12.2024 | aktual.: 02.12.2024 10:42
W wykazie prac legislacyjnych rządu przedstawiono szczegóły dotyczące propozycji, która obejmuje świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyznane w czerwcu w latach 2009-2019.
Ci emeryci czekają na ruch rządu
Osoby, które w tamtym okresie wystąpiły o emeryturę w czerwcu, otrzymywały niższe świadczenia niż gdyby złożyły wniosek miesiąc wcześniej, w maju. Ówczesne przepisy nie uwzględniały dodatkowych waloryzacji kwartalnych, tylko roczne, co skutkowało obniżeniem emerytur czerwcowych o kilkaset złotych. Problem ten zauważył m.in. Trybunał Konstytucyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2021 roku zmieniono ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, co częściowo zażegnało problem tzw. emerytur czerwcowych, umożliwiając osobom osiągającym wiek emerytalny składanie wniosków o świadczenia w czerwcu bez obaw. Jednak dotychczasowe zmiany nie obejmowały retroaktywnego przeliczenia i wyrównania dla osób przechodzących na emeryturę w czerwcu między 2009 a 2019 rokiem.
Rząd obecnie opracowuje rozwiązanie umożliwiające ponowne przeliczenie wysokości tych świadczeń, które miałyby być następnie waloryzowane zgodnie z zasadami obowiązującymi od daty ich pierwotnego przyznania.
Wnioski o ponowne przeliczenie będzie można składać przez 6 miesięcy od momentu wejścia nowych przepisów w życie. Nowa wartość emerytury lub renty będzie obowiązywać od miesiąca złożenia wniosku.
Według danych ZUS, z takiej możliwości skorzystałoby niemal 100 tysięcy osób.
Kiedy pieniądze dla emerytów? Nie tak szybko
Nowa ustawa zawiera także propozycję zmiany sposobu obliczania kwartalnych wskaźników waloryzacji składek i kapitału początkowego.
Ministerstwo chce, aby nowe przepisy weszły w życie 1 czerwca 2025 roku. Projekt ustawy przygotowuje wiceminister rodziny Sebastian Gajewski, a jego przyjęcie przez Radę Ministrów zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 roku.