1120 Polaków na bruk
To był fatalny dzień na polskim rynku pracy. Aż trzy firmy zapowiedziały 3 lutego zwolnienia, które obejmą 1120 osób.
Redukcje etatów planuje Odlewnia Żeliwa Śrem SA (380 osób), nowosądecki Newag (400), a w związku z likwidacją zakładu RR Donnelley w Kielcach, zatrudnienie straci tam 340 pracowników.
Śremska odlewnia w zwolnieniach szuka oszczędności, które musi podjąć, by dostosować się do trudnej sytuacji rynkowej - poinformował we PAP zarząd firmy. Zdaniem szefów zakładu, brak radykalnych działań naprawczych spowodowałby zagrożenie dla dalszego funkcjonowania odlewni. - W związku z tym - jak podkreślają - konieczne jest dostosowanie zatrudnienia do poziomu pozyskiwanych zamówień i realizowanej sprzedaży. W ramach oszczędności odlewnia chce również m.in. ograniczyć zużycie energii. Informacje o planach redukcji zatrudnienia firma przekazała związkom zawodowym oraz do Powiatowego Urzędu Pracy. Zakres zwolnień i wszelkie sprawy pracownicze z tym związane zarząd firmy konsultuje ze związkami zawodowymi. W minioną środę około 300 osób protestowało przed siedzibą zarządu Odlewni Żeliwa przeciwko zwolnieniom i sposobie zarządzania firmą. Według związkowców, w ciągu półtora roku nowy zarząd zwolnił około 700 osób z liczącej 1 tys. 700 załogi. Odlewnia Żeliwa w Śremie należy do grupy kapitałowej Famur z
Katowic. Produkuje odlewy żeliwne o wadze od 1 kilograma do 20 ton.
- Walne zgromadzenie akcjonariuszy RR Donnelley Kielce SA podjęło decyzję o postawieniu spółki w stan likwidacji z dniem 1 lutego 2009 roku - poinformowała w imieniu władz firmy Magdalena Pająk. Decyzja ta oznacza zwolnienie 340 osób. RR Donnelley liczy, że w najbliższych miesiącach złoży kieleckim pracownikom kilkadziesiąt ofert pracy w swoich zakładach w Krakowie i Starachowicach. - Zakończenie działalności zakładu nastąpi 31 marca tego roku. Większość maszyn zostanie przeniesiona z Kielc do innych zakładów RR Donnelley w Polsce i poza jej granicami, by w efekcie poprawić wydajność firmy i lepiej spełniać oczekiwania jej klientów - powiedziała PAP Magdalena Pająk. Według niej, ta "niezwykle trudna" decyzja jest efektem silnego oddziaływania skutków światowego spowolnienia gospodarczego. - Firma zdaje sobie sprawę z kosztów społecznych decyzji, które dotykają pracowników i ich rodziny, dlatego dołoży starań, by w ramach możliwości złagodzić ich skutki - zaznaczyła.
Kielecki zakład - przeznaczony głównie do wyspecjalizowanej produkcji - jest najmniejszym spośród zakładów produkcyjnych RR Donnelley w Polsce. RR Donnelley należy do międzynarodowej grupy RR Donnelley & Sons Company, notowanej na giełdzie NYSE. Świadczy usługi m.in. w dziedzinie poligrafii. Koncern posiada zakłady produkcyjne w Wielkiej Brytanii i Polsce oraz zakłady druku cyfrowego i mailingu bezpośredniego na Węgrzech, w Belgii, Francji i Holandii. Zatrudnia ogółem 60 tys. pracowników.
400 osób zwolni spółka Newag SA w Nowym Sączu, zajmująca się naprawą taboru kolejowego. Redukcja zatrudnienia prawie o 1/3 jest spowodowana drastycznym ograniczeniem tegorocznych amówień ze strony spółek PKP, głównie PKP Cargo. Jak poinformował PAP prezes Newag Zbigniew Konieczek, z powodu wdrażania programów oszczędnościowych przez spółki PKP, w tym przede wszystkim PKP Cargo, tegoroczne zamówienia na naprawy i remonty taboru kolejowego dla nowosądeckiej firmy spadną o około 70 proc. - Program oszczędnościowy PKP polega przede wszystkim na drastycznym zmniejszeniu napraw taboru. Powoduje to, że firmy świadczące usługi tego typu już mają problemy i będą miały jeszcze większe - ocenił prezes.
Redukcja zatrudnienia o 400 osób ma zapobiec utracie płynności finansowej przez spółkę. Zwolnienia mają zostać przeprowadzone w najbliższych miesiącach i zakończyć się w czerwcu. Firma zamierza przeprowadzić również program dobrowolnych odejść. Pracownicy, którzy dobrowolnie odejdą z firmy, otrzymają dodatkowe przywileje. Poza gwarantowaną przez prawo odprawą będzie im przysługiwać jedno miesięczne wynagrodzenie, a gdy sytuacja spółki poprawi się, będą mieli pierwszeństwo w ponownym zatrudnieniu. Spółka o planowanych zwolnieniach poinformowała już miejscowy urząd pracy i związki zawodowe. Nowosądecki Newag zatrudnia 1 tys. 420 pracowników.