Trwa ładowanie...

1200 zł miesięcznie od ZUS. Niewielu wie o tym świadczeniu

Niewiele osób wie, że może liczyć na niemal 1200 zł miesięcznie od ZUS-u. Mowa o rencie szkoleniowej, którą można otrzymywać nawet przez kilka lat. Komu i kiedy przysługuje to świadczenie?

Renta szkoleniowa - komu i kiedy przysługuje?Renta szkoleniowa - komu i kiedy przysługuje?Źródło: Adobe Stock, fot: Copyrights © WDnet Digital Creation Studio - All Rights Reserved.
d1zmqkd
d1zmqkd

Chociaż renta szkoleniowa jest znana już od ponad 20 lat, to wciąż nie jest zbyt popularna. Wypłacana jest osobom, które nie są już zdolne do pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami lub w zawodzie, który wykonywali. W sytuacji, gdy przekwalifikowanie zawodowe pomoże w powrocie do pracy, można się o nią ubiegać.

Niestety wciąż niewiele osób wie, że pobierając świadczenie z ZUS, można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej - wskazała Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fundusze unijne źródłem finansowania przedsiębiorców

Kto może ubiegać się o świadczenie?

Renta szkoleniowa przysługuje osobom, które spełniają warunki do otrzymania renty z powodu niezdolności do pracy i posiadają wymagany okres składkowy i nieskładkowy (zależny od wieku).

Wynosi on:

 • 1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
 • 2 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
 • 3 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
 • 4 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
 • 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

ZUS wyjaśnia, że jeśli osoba nie spełnia wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, to wciąż może być uznana za spełniającą warunek stażu. W takiej sytuacji wystarczy, że była zgłoszona do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu nauki.

d1zmqkd

Dodatkowo, do chwili powstania niezdolności do pracy musiała posiadać, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi sześciu miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Warto również zaznaczyć, że wymienione okresy składkowe i nieskładkowe nie obowiązują, jeśli niezdolność do pracy wynikła z wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Renta szkoleniowa stanowi 75 proc. podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy i nie może być niższa niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Obecnie wynosi ona 1191,33 zł, jednak zmieni się to po marcowej waloryzacji.

d1zmqkd

Jeśli niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy była wynikiem wypadku w pracy lub choroby zawodowej, to renta szkoleniowa wypłacana jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty.

Jak można się o nią ubiegać?

Najpierw należy udać się do powiatowego urzędu pracy, gdzie przypisane zostają odpowiednie szkolenia i kursy wspomagające przebranżowienie. Decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej podejmuje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS-u.

Aby móc złożyć wniosek o rentę szkoleniową, konieczne jest dostarczenie następujących dokumentów:

 1. Wniosek ERN o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
 2. Informacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych.
 3. Inne dokumenty, takie jak:
 • Dokumenty potwierdzające czas pracy, prowadzenie działalności pozarolniczej, pobieranie zasiłku dla bezrobotnych itp.
 • Dokument potwierdzający wysokość wynagrodzenia.
 • Zaświadczenia o stanie zdrowia.
 • Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karta wypadku.
 • Wywiad zawodowy, szczególnie istotny w przypadku osoby pozostającej w zatrudnieniu.

Proces składania wniosku może odbywać się osobiście lub przez pełnomocnika, za pośrednictwem operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub elektronicznie przez PUE ZUS.

Ważne, aby złożyć go przed planowanym przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy - nie później niż 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych.

Renta szkoleniowa przysługuje początkowo przez 6 miesięcy. Można ją jednak przedłużyć - ale nie na dłużej niż łącznie 36 miesięcy. Jednak w trakcie pobierania świadczenia nie można pracować - jeśli świadczeniobiorca zacznie osiągać dochód to niezależnie od jego wysokości świadczenie przestanie mu przysługiwać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zmqkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zmqkd