Trwa ładowanie...

13. emerytura i renta. ZUS rozsyła listy z decyzjami o przyznaniu "trzynastek"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna wysyłkę listów do beneficjentów "trzynastek". Pismo dostaną nawet ci, którym pieniądze już wypłacono. Warto zachować ten list, może się przydać.

Share
13. emerytura i renta. ZUS rozsyła listy z decyzjami o przyznaniu "trzynastek"Źródło: East News
d1k0bvm

Trwa wypłata "trzynastek" dla emerytów i rencistów. Część osób już je otrzymała, inne jeszcze czekają na przelew. A ZUS zaczyna wysyłkę decyzji o przyznaniu jednorazowego świadczenia.

- W decyzji jest informacja o wysokości przyznanego świadczenia oraz o zasadach jego opodatkowania i objęcia składką na ubezpieczenie zdrowotne - mówi w rozmowie z "Faktem" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. Jak dodaje, osoby pobierające renty rodzinne dowiedzą się z pisma o szczegółowym podziale "trzynastki" między wszystkich uprawnionych do tego świadczenia.

Obejrzyj: Większa emerytura dla kobiet z rocznika '53

Zdecydowana większość beneficjentów otrzyma 1100 zł brutto 13. emerytury i renty, co na rękę daje 888,25 zł. I tu ważne jest, by zachować list od ZUS-u. Jeśli pieniędzy przyszło mniej, a dany beneficjent twierdzi, że niesłusznie, może się odwołać do sądu pracy. Do tego potrzebne będzie to pismo. Odwołać można się w ciągu miesiąca od doręczenia listu. To samo tyczy się osób, które z jakigoś powodu miałyby nie otrzymać "trzynastki". Na podstawie pisma będą się mogły upomnieć o należną wypłatę.

Trzynasta emerytura i renta to jeden z filarów niedawno ogłoszonej "nowej Piątki PiS" - czyli szeregu socjalnych propozycji rządu. Wypłata "trzynastek" to dla budżetu państwa obciążenie kwotą 9 mld zł tylko w 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1k0bvm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k0bvm
d1k0bvm