Trwa ładowanie...
d2thm6i

13 projektów w strategii Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego

13 projektów o wartości ponad 488 mln zł znalazło się w przyjętej w środę strategii Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF). Gminy chcą wspólnie realizować projekty z zakresu transportu, rewitalizacji i kultury.

Share
d2thm6i

Na inwestycje, które wspólnie będzie realizować 13 gmin, przeznaczonych zostanie ponad 72 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Jak powiedział PAP dyrektor biura stowarzyszenia ROF Janusz Ramski, teraz strategia zostanie przesłana do zaopiniowania urzędowi marszałkowskiemu w Rzeszowie oraz do ministra infrastruktury i rozwoju. Obie instytucje mają 60 dni na wydanie opinii.

"Liczymy się z tym, że jakieś uwagi do strategii mogą być. Jesteśmy gotowi, aby rozmawiać i ewentualnie je uwzględnić. Najważniejsze, że zdążyliśmy przygotować ten dokument do końca września" - zaznaczył.

d2thm6i

Strategia jest najważniejszym dokumentem dla obszaru, bez niego nie można realizować żadnych projektów.

Ramski podkreślił, że w dokumencie na liście podstawowej jest 13 projektów o łącznej wartości ponad 488 mln zł. "Jeden projekt o wartości ponad 35 mln zł znalazł się na liście rezerwowej" - dodał.

Wśród projektów, które gminy skupione w ROF chcą zrealizować, jeden dotyczył będzie transportu. W jego ramach zakupione mają być m.in. nowe autobusy, poprawiona ma być też infrastruktura transportowa, a jeśli wszystkie gminy się zgodzą, stworzony zostanie wspólny bilet. Wartość tego projektu to ponad 100 mln zł.

"Podobną wartość ma projekt zakładający rewitalizację obszarów gmin należących do ROF. Chcemy też przeprowadzać wspólne inwestycje w zakresie kultury, planujemy m.in. budowę w Rzeszowie i kilku innych gminach centrum sztuki współczesnej" - podkreślił Ramski.

d2thm6i

Gminy chcą też przeznaczyć pieniądze na wsparcie i aktywizację seniorów - m.in. poprzez domy dziennego pobytu dla osób starszych.

Na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w ramach ROF-u przeznaczonych jest w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego ponad 72 mln euro. Stowarzyszenie będzie mogło starać się również o dodatkowe środki z budżetu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny tworzą gminy: Rzeszów, Boguchwała, Czarna, Chmielnik, Głogów Małopolski, Krasne, Łańcut (miasto i gmina), Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn, Czudec, Lubenia. Obejmuje pow. 1047 km kw., zamieszkuje go 356 tys. mieszkańców.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy instrument finansowania, który Komisja Europejska zaplanowała na lata 2014-2020. Celem ZIT jest m.in.: sprzyjanie rozwojowi współpracy i integracji na terenie obszarów metropolitalnych, przede wszystkim tam, gdzie skala problemów związanych z brakiem współpracy i komplementarności działań różnych jednostek administracyjnych jest największa, a także realizacja zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy obszarów metropolitalnych.

d2thm6i

Podziel się opinią

Share
d2thm6i
d2thm6i