13 rzeczy, których nie robią ludzie silni psychicznie
Amy Morin, psychoterapeutka i autorka książki "13 rzeczy, których nie robią silni psychicznie ludzie", w swoim artykule opublikowanym na platformie LinkedIn, omawia szereg zachowań, które powinniśmy wyeliminować z naszego życia, jeśli naszym celem jest wypracowanie silnej psychiki.
Budowanie silnej psychiki jest jak najbardziej możliwe, choć wymaga ciężkiej pracy, poświęcenia i ćwiczeń nad sobą - zauważa ekspertka w swoim artykule na LinkedIn. Kluczem jest zidentyfikowanie konkretnych obszarów, które będą wymagały od nas największej pracy. Mogą być to negatywne myśli, emocje czy też autodestrukcyjne zachowania.
Oto 13 opisanych przez Amy Morin rzeczy, których nie robią osoby silne psychicznie:
1. Marnowanie czasu na użalanie się nad sobą
Morin zauważa, że jedną z charakterystycznych cech ludzi silnych psychicznie jest to, że nie tracą oni czasu na zamartwianie się i rozmyślanie o swoich problemach. Zamiast tego, skupiają się na ich rozwiązywaniu niemal natychmiastowo.
2. Obwinianie wszystkich dookoła
Zamiast zrzucać odpowiedzialność za swoje problemy na innych, radzi Morin, lepiej "wziąć odpowiedzialność za to, jak się czujesz, zachowujesz i myślisz" - jest to podstawowy element budowania siły psychicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michał Sadowski mówi, jak radzi sobie z kryzysowymi sytuacjami. "Od paru lat staram się sprowadzać rangę problemu do jednego"
3. Wzbranianie się przed zmianami
Choć czujemy się najbezpieczniej, kiedy pozostajemy w naszych strefach komfortu, obawianie się zmian jest "największą przeszkodą prowadzenia pełnego i bogatego życia" - twierdzi ekspertka.
4. Marnowanie energii na coś, czego i tak nie da się zmienić
Morin zauważa, że gdybyśmy poświęcili tyle samo energii sprawom, nad którymi mamy kontrolę, bylibyśmy znacznie lepiej przygotowani na wyzwania, które stawia przed nami życie.
5. Zamartwianie się tym, jak zadowolić innych
Choć Morin uważa, że bycie tzw. people pleaser może być w nas głęboko zakorzenione, siła psychiczna to także umiejętność życia zgodnie z własnymi zasadami, nawet jeśli niektóre z tych wyborów mogą spotkać się z dezaprobatą innych.
6. Podejmowanie decyzji na podstawie emocji, a nie racjonalnej oceny sytuacji
Każdego dnia dokonujemy wyborów nacechowanych emocjonalnie - w taki sposób, czyli bez racjonalnej oceny danej sytuacji, ciężko wybrać najbardziej odpowiednią dla nas opcję - przekonuje ekspertka.
7. Rozpamiętywanie przeszłości
Choć wyciąganie wniosków na podstawie przeszłych doświadczeń jest ważnym krokiem w budowaniu siły psychicznej, to nadmierne rozpamiętywanie i nieumiejętność pogodzenia się z przeszłością są dla nas zdecydowanie szkodliwe - przestrzega Morin.
8. Popełnianie tych samych błędów
Morin zauważa, że niejednokrotnie zdarza się nam powtarzać swoje niepowodzenia. Uczenie się na błędach wymaga pokory i zaangażowania, a silni psychicznie ludzie nie wypierają się swoich pomyłek, ani się nimi nie usprawiedliwiają – oni przekształcają je w okazje do samodoskonalenia.
9. Odczuwanie niechęci do ludzi, którzy odnoszą sukcesy
- Kiedy upewnisz się, co znaczy dla ciebie sukces, przestaniesz zazdrościć innym ludziom i zaangażujesz się w spełnianie własnych marzeń - czytamy.
10. Odpuszczanie, gdy coś się nie powiedzie
Morin twierdzi, że bezproblemowe osiągnięcie sukcesu jest praktycznie niemożliwe. Zdają sobie z tego sprawę osoby silne psychicznie, dla których porażka jest dowodem ciężkiej pracy.
11. Odczuwanie strachu przed samotnością
- Silni psychicznie ludzie tworzą okazje do przebywania sam na sam ze swoimi myślami, rozmyślają nt. swoich postępów i ustalają cele na przyszłość - czytamy.
12. Uważanie, że coś się im należy
- Łatwo jest dać się złapać na poczuciu, że coś nam się należy […], ale nie jest to pomocną strategią życiową - zauważa ekspertka.
13. Oczekiwanie natychmiastowych rezultatów
Morin twierdzi, że "oczekiwanie natychmiastowych rezultatów prowadzi jedynie do rozczarowania". Osoby silne psychicznie wiedzą, że sukces wymaga ogromu pracy, czasu oraz cierpliwości.