Trwa ładowanie...

135 mln zł na e-usługi

W poniedziałek rozpocznie się trzeci konkurs na unijną pomoc dla osób prowadzących usługi w formie elektronicznej. Na chętnych czeka w sumie ponad 135 mln zł - poinformowała we wtorek wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Agnieszka Rybińska. Wnioski można składać do 13 listopada.

135 mln zł na e-usługiŹródło: AFP
d4d1kng
d4d1kng

Rybińska podczas odbywającego się w Warszawie Ogólnopolskiego forum e-biznesu powiedziała, że dofinansowanie mogą uzyskać mikro i małe przedsiębiorstwa, które świadczą usługi w formie elektronicznej (e-usługi).

Jak powiedziała PAP prezes PARP Bożena Lubińska-Kasprzak, dofinansowanie jest skierowane do biznesu, który startuje - do firm, które działają nie dłużej niż 12 miesięcy. Jak wyjaśniła, pomoc mogą otrzymać firmy wytwarzające produkty cyfrowe konieczne do świadczenia e-usług. Dofinansowania nie dostaną natomiast podmioty, które zajmują się m.in. obsługą poczty elektronicznej czy rejestracją i utrzymaniem domen internetowych.

Jeden projekt może otrzymać od 20 tys. zł do 1 mln zł unijnego wsparcia. Przedsiębiorca musi jednak wyłożyć wkład własny w wysokości 15 proc.

d4d1kng

Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego budżet na lata 2007-2013 wynosi 8,3 mld euro.

- Pierwszy nabór przeprowadziliśmy we wrześniu 2008 roku. Złożono ponad 1 tys. 300 wniosków. W tej chwili je oceniamy - powiedziała. Według niej, niektóre projekty są bardzo ciekawe.

- Są one innowacyjne, pomysłowe - takie, których nie ma jeszcze w internecie. Ale są również projekty, które powielają pewne pomysły, jednak mają ciekawe, innowacyjne rozwiązania - np. nowy rodzaj usługi na wydawałoby się już funkcjonującej stronie internetowej - powiedziała Lubińska-Kasprzak.

PARP we wtorek wyróżniła pierwsze projekty w ramach konkursu na e-usługi i elektroniczny biznes. Spośród 100 złożonych zwyciężyło 6. Nagrodzone prace dotyczyły m.in. stworzenia internetowego serwisu i automatycznego systemu komunikacji zbiorowej SISMS dla mieszkańców gmin, wdrożenie innowacyjnej e-usługi dotyczącej bazy danych i aplikacji on-line dla optymalizacji zużycia mediów (np. gazu, prądu) i stworzenia platformy do wspólnej realizacji i zarządzania projektami.

d4d1kng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d1kng