Trwa ładowanie...

14. emerytura trafiła do seniorów. ZUS zakończył wypłatę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie zakończył wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł - przekazała we wtorek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dodatkowe świadczenie otrzymują osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUSDodatkowe świadczenie otrzymują osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUSŹródło: Adobe Stock
d2tr4e7
d2tr4e7

- Dodatkowe świadczenie z ZUS otrzymało kilka milionów osób. Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie czternaste emerytury zostały wypłacone na czas. Wszystko przebiegło sprawnie - podkreśliła prof. Uścińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pieniądze z UE pod znakiem zapytania. "Ogromne zmartwienie"

Pełna kwota nie dla wszystkich

Jak przypomniała, dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia miały prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, w przypadku pobierania renty rodzinnej kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo. Czternastki nie otrzymają natomiast osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Jeśli ktoś ma wyższe świadczenie, "czternastka" jest pomniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

d2tr4e7

Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. "Czternastka" jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

Większość dostaje pieniądze na konto

- Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku - podliczyła prof. Gertruda Uścińska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tr4e7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tr4e7