Trwa ładowanie...

15 stycznia wchodzi zakaz reklamy OFE

Od jutra zabroniona jest reklama zawierająca informacje o OFE lub informacje sugerujące, że reklama odnosi się do funduszy. W przypadku naruszenia zakazu OFE muszą liczyć się z potężną karą - od 1 mln do 3 mln złotych.

15 stycznia wchodzi zakaz reklamy OFEŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d3qyasr
d3qyasr

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w listopadzie 2013 roku, że zakaz reklamy jest dlatego, że reklama była nieprawdziwa i nierzetelna kilkanaście lat temu. - Z tych obiecanych palm na Karaibach, na wspaniałych egzotycznych wycieczkach, to sobie można kupić palemkę odpustową, a nie pojechać i leżeć na plaży - mówił.

- Rozumiem, że chodziło o to, by fundusze nie wydawały pieniędzy i nie obiecywały palm na emeryturę. Ale z drugiej strony reklama jest też formą informacji - powiedział w "Sygnałach dnia" Ryszard Petru, którego zdaniem zakaz reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych jest "bardzo drastyczny". Decyzja ta będzie miała rygor natychmiastowej wykonalności.

Zakaz jest tak rygorystyczny, że np. Konfederacja Lewiatan poinformowała, że decyduje sięna zamknięcie strony internetowej www.zostajezofe.pl oraz usunięcie ze strony Lewiatana opublikowanych wcześniej komentarzy na temat OFE.

d3qyasr

- W prawie nie ma jednej definicji pojęcia "reklama". Co zatem jest dozwoloną informacją, a co zakazanym komunikatem reklamowym? Ustawodawca nie wyznaczył jasno tej granicy, wprowadził za to karę za jej naruszenie - tłumaczą przedstawiciele Lewiatana.

Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą, by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie, czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

Zakaz reklamy OFE będzie trwał do 31 lipca. Do tego dnia właśnie (od 1 kwietnia) przyszli emeryci mogą składać deklarację pozostania w OFE (w przypadku jej braku automatycznie lądujemy w ZUS).

Nikt jednak wciąż nie wie dokładnie, jak ma wyglądać to składanie. Ustawa mówi, że od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. członek otwartego funduszu emerytalnego może złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu do OFE części składki emerytalnej. Nie wiadomo jednak, jakie informacje muszą się w takim dokumencie znaleźć.

d3qyasr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyasr