Trwa ładowanie...

200 zł grzywny za znieważenie żołnierzy w internecie

Zobacz, czym obrazili wojsko.

Share
200 zł grzywny za znieważenie żołnierzy w internecie
d10auu1

Orzeczenie jest nieprawomocne.

W grudniu 2011 r. 57-letni Roman G., mieszkaniec powiatu tarnogórskiego, napisał w komentarzu w jednym z portali internetowych, że "Afgańczycy słusznie zabijają najemników i okupantów swojego kraju".

Prezes sądu w Tarnowskich Górach Krzysztof Kubat powiedział PAP, że mężczyzna został obwiniony o czyn z art. 52a Kodeksu wykroczeń. Przepis ten mówi o publicznym nawoływaniu do popełnienia przestępstwa lub jego pochwalania.

d10auu1

Z internautami obrażającymi polskich żołnierzy od dłuższego czasu walczy st. sierż. Jacek Żebryk, uczestnik zagranicznych misji. To on przed rokiem zawiadomił prokuraturę w Białogardzie, bo poczuł się dotknięty treścią postów zamieszczonych pod informacją o śmierci jednego z żołnierzy. Potem uzupełniał zawiadomienie o przestępstwie o kolejne wpisy na internetowych forach.

W lutym prokuratura umorzyła dochodzenie w sprawie wpisów, część ze spraw przekazała jednak policji, bo uznała je za wykroczenie, polegające na publicznym nawoływaniu do czynu zabronionego. Grozi za nie areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Właśnie jedną z takich spraw zajmował się sąd w Tarnowskich Górach.

Za walkę z obraźliwymi wpisami Żebryk odebrał w lutym nagrodę Buzdygana przyznawaną przez redakcję wojskowego tygodnika "Polska Zbrojna".

(Nap)

d10auu1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10auu1
d10auu1