26 mln euro na program "Owoce i mleko w szkole" w roku 2017/2018
Ok. 26 mln euro w roku szkolnym 2017/2018 otrzyma Polska z UE na realizację programu "Owoce i mleko w szkole" , w tym ok. 15 mln - na dostarczania do szkół owoców i warzyw i 11 mln euro na mleko - poinformował we wtorek resort rolnictwa.
Komitet ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych (KE) ostatecznie rozdzielił w ubiegłym tygodniu pieniądze na poszczególne kraje na realizację unijnych programów mleko oraz owoce w szkole, która mają wspomóc promowania dobrych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Od roku szkolnego 2017/2018 oba programy zostały połączone w jeden program.
Łączny unijny budżet na ich realizację dla UE-28 wynosi w skali roku szkolnego 250 mln euro. W wyniku przyjętych ustaleń Polska otrzyma łącznie na realizację programu dla szkół ok. 26 mln euro zajmując 4 miejsce wśród krajów Wspólnoty po Niemczech, Francji i Włoszech.
"Dzięki staraniom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostatecznie otrzymana przez Polskę kwota przewyższa o blisko 4,2 mln euro kwotę początkowo alokowaną naszemu krajowi przez KE" - napisał resort w komunikacie.
W ramach rocznych kwot z budżetu UE, państwa członkowskie mogą, oprócz finansowania dostaw produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych do placówek oświatowych, wykorzystać do 15 proc. przyznanych im środków finansowych na towarzyszące działania edukacyjne np. na zorganizowanie degustacji, zakładanie i prowadzenie ogródków przyszkolnych, organizowanie wizyt w gospodarstwach i podobnych działań służących zainteresowaniu dzieci rolnictwem.
Ponadto, do 10 proc. tej puli można przeznaczyć na sfinansowanie innych kosztów takich jak materiały informacyjne i promocyjne oraz koszty monitorowania i oceny skuteczności realizowanego programu dla szkół.
W ministerstwie rolnictwa trwają prace nad opracowaniem strategii krajowej, która będzie zawierać najważniejsze elementy realizacji tego programu w Polsce do roku szkolnego 2022/2023. Projekt strategii jest konsultowany z przedstawicielami sektora owocowo-warzywnego i mleczarskiego, jak również reprezentantami dotychczasowych dostawców tych produktów do placówek oświatowych - zaznacza ministerstwo.
Ponadto w resorcie przygotowywane są projekty krajowych aktów legislacyjnych, na podstawie, których zostanie wdrożony nowy program dla szkół od roku szkolnego 2017/2018.
Polska do programu mleko w szkole przystąpiła od razu po akcesji do Unii, czyli w 2004 r. Gdy go wprowadzano, zgłosiło się tylko 40 szkół. Jednak z roku na rok zainteresowanie programem rosło, rozwinął się on w 2007 roku, po wprowadzeniu dopłat z budżetu krajowego.
W roku szkolnym 2015/2016 mleko dostarczano do ok. 14 tys. placówek oświatowych (w tym ok. 12 tys. szkół podstawowych); produkty mleczne spożywało ok. 2,6 mln dzieci. 89 proc. dostaw stanowi mleko białe i kolorowe w kartonikach, 10 proc. - jogurty, a 1 proc. - sery. dzieci z podstawówek dostają mleko za darmo.