Trwa ładowanie...
d3e97z5

30 tys. kibiców ME 2012 dziennie na warszawskim lotnisku

Nawet 30 tys. kibiców dziennie będzie mogło przyjąć warszawskie Lotnisko Chopina podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej - poinformował PAP dyrektor portu Michał Marzec. Specjalnie dla nich zostanie przygotowane lotnisko, więcej będzie stanowisk odprawy.

Share
d3e97z5

- Po raz pierwszy do Warszawy zjedzie tak duża liczba fanów piłki nożnej. Zgodnie ze standardami przyjętymi przez UEFA, zakładamy, że na mecze grupowe może przylecieć ok. 15 tys. kibiców, a na ćwierćfinał i półfinał nawet 30 tys. Do tego dochodzi ruch pasażerów niezwiązanych z Euro - powiedział Marzec. Dodał, że łącznie w trakcie meczów na Stadionie Narodowym lotnisko spodziewa się ponad 50 tys. osób.

- Do obsługi takiej liczby osób musimy się odpowiednio przygotować. Nie budujemy jednak specjalnej infrastruktury tylko w tym celu, wykorzystamy tę, którą już mamy - podkreślił dyrektor lotniska.

Wyjaśnił, że ewentualnie chodzi m.in. o uruchomienie dodatkowego terminala tymczasowego, a także specjalnej strefy buforowej dla kibiców, którzy po przybyciu na lotnisko po zakończonym meczu będą oczekiwać na odprawę.

d3e97z5

- Będzie stworzona specjalna strefa buforowa dla kibiców. Trwają jeszcze analizy, w którym miejscu zostanie ona utworzona. Pod uwagę brane jest ustawienie na zewnątrz terminalu specjalnego namiotu, a także ponowne uruchomienie dawnego terminalu dla tanich linii lotniczych, jakim była Etiuda - powiedział Marzec.

W nowym terminalu zaawansowane są już prace nad zwiększeniem liczby stanowisk odpraw i kontroli bezpieczeństwa. - Trwają już pewne przeróbki w nowym terminalu. Chcemy utworzyć 16 dodatkowych punktów odpraw i sześć linii kontroli bezpieczeństwa - powiedział.

Zaznaczył, że ze względu na to, że kibice przyjadą bez bagażu rejestrowanego, to zastosowana będzie wobec nich uproszczona procedura odprawy. - W przypadku kibiców podróżujących tylko z bagażem podręcznym, nie będzie konieczności angażowania całego systemu bagażowego, ładowania walizek do samolotów. Dzięki temu odprawa będzie przebiegała szybciej i sprawniej - powiedział Marzec.

Jak wyjaśnił szef lotniska, istotną kwestią będzie, czy po meczu będą mogły w nocy odlatywać z lotniska samoloty z kibicami.

d3e97z5

- Kluczową sprawą jest zniesienie restrykcji nocnych na tę jedną noc po meczu. Przepustowość lotniska jest ograniczona ze względów środowiskowych. Jeżeli ograniczenia, które obecnie nakłada na nas m.in. prawo ochrony środowiska, zostaną utrzymane, oznacza to, że w nocy będzie mogło odlecieć jedynie kilkanaście dodatkowych samolotów. Większość kibiców będzie musiała czekać na odlot do 6 rano następnego dnia i będziemy musieli gdzieś ich przetrzymać - powiedział Marzec.

Wyraził nadzieję, że podobnie, jak miało to miejsce w innych krajach w trakcie mistrzostw, restrykcje nocne zostaną zniesione. Dodał, że zgodnie ze standardami UEFA, większość kibiców powinna przylecieć w ciągu 10 godz. przed meczem i odlecieć w ciągu 10 godz. po meczu. - Nasze przygotowania organizacyjne opieramy właśnie na tych założeniach - zaznaczył.

- Jestem przekonany, że z obsługą Euro dobrze sobie poradzimy. Problemy mogą się pojawić w przypadku załamania pogody, np. gwałtownej burzy, ale na to również będziemy przygotowani - podsumował Marzec.

Finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej odbędą się w Polsce i na Ukrainie między 8 czerwca a 1 lipca 2012 roku. To trzeci raz, gdy finały organizują dwa kraje. Wcześniej robiły to Belgia z Holandią w roku 2000 oraz Austria i Szwajcaria w roku 2008.

W walce o tytuł mistrza Europy rozegranych zostanie 31 spotkań. Odbędą się one na ośmiu stadionach, czterech w Polsce (Gdańsk, Poznań, Warszawa, Wrocław) i czterech na Ukrainie (Donieck, Lwów, Charków i Kijów). Mecz otwarcia odbędzie się 8 czerwca w Warszawie, a finał 1 lipca w Kijowie. W Warszawie ma być pięć meczy - trzy w fazie grupowej, jeden ćwierćfinał i półfinał.

Aneta Oksiuta

d3e97z5

Podziel się opinią

Share
d3e97z5
d3e97z5