300 spółek do prywatyzacji

W latach 2012-2013 sprzedanych ma być 300 spółek Skarbu Państwa - czytamy w "Rzeczpospolitej". Dziennik dotarł do dokumentu resortu skarbu w sprawie przekształceń własnościowych państwowych podmiotów.

300 spółek do prywatyzacji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Wynika z niego, że ministerstwo chce sprzedać wszystkie swoje akcje w 85 procent nadzorowanych przez siebie firm objętych planem na lata 2012-2013. W pozostałych mają być utrzymane pakiety większościowe lub pozwalające zachować nadzór właścicielski. Dotyczy to zwłaszcza firm z sektora energetycznego, finansowego i obronnego.

Według planu - czytamy w "Rzeczpospolitej" - przychody ze sprzedaży udziałów Skarbu Państwa w tym roku mają wynieść 10 miliardów złotych. W branży energetycznej przekształcenia mają objąć między innymi Energę, Eneę i PGE. W planie przewidziano też prywatyzację pięciu spółek finansowych, w tym BGŻ, którego Skarb Państwa chce się pozbyć w całości, oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Pod młotek ma pójść też część udziałów w Giełdzie Papierów Wartościowych, PKO BP i PZU. Zbycie tych pakietów Ministerstwo Skarbu uzależnia jednak od sytuacji na giełdzie.

"Rzeczpospolita" dodaje, że w nowe ręce mają trafić też papiery Ciechu, zakładów azotowych w Puławach i chemicznych w Policach. Rząd chce też zmniejszyć swój udział w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Resort chce, by na giełdę trafiły akcje Węglokoksu, Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej.

mspprywatyzacjasprzedaż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)