Trwa ładowanie...

300+ trafia do Polaków. Setki osób nadal nie złożyły wniosku

Przed początkiem każdego roku szkolnego rząd wypłaca 300 zł, które w domyśle mają zostać przeznaczone na wyprawkę dla ucznia. Żeby dostać pieniądze, trzeba jednak złożyć wniosek. Z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że większość Polaków już to zrobiła, a ZUS przelał już niemal miliard złotych. Jednak nadal ponad pół miliona dzieci nie ma jeszcze zagwarantowanego świadczenia.

300+ trafia do Polaków. Setki osób nadal nie złożyły wniosku 300+ trafia do Polaków. Setki osób nadal nie złożyły wniosku Źródło: Pixabay
d1llw08

Resort rodziny poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że do tej pory rodzice złożyli ponad 2 mln 634 tys. wniosków obejmujących ponad 3 mln 744 tys. dzieci. W ramach programu "Dobry start", potocznie nazywanego "300+", wypłaconych zostało już ponad trzy miliony wyprawek na kwotę 906 mln zł.

Z szacunków MRiPS wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie 4,4 mln uczniów. A to oznacza, że rodzice bądź opiekunowie ponad pół miliona dzieci nie złożyli wniosku o pieniądze.

300+ wymaga złożenia wniosku

A wniosek jest niezbędny, bo bez niego świadczenie nie jest wypłacane. Minister rodziny Marlena Maląg przypomina, że ci, którzy zrobią to do końca sierpnia, dostaną pieniądze nie później niż do 30 września. Spóźnialscy będą musieli zaczekać dłużej.

d1llw08

Od dwóch lat za obsługę programu odpowiada ZUS. Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca do 30 listopada 2022 r. wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia. Wypłaty 300+ ruszyły 18 lipca.

Kto może dostać pieniądze

Wnioskować o świadczenie mogą matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Pieniądze przysługują na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Z kolei na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez nie 24. roku życia. Dodatek nie przysługuje na dzieci chodzące do przedszkola ani na studentów.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów trafi wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS. Zostaniemy o tym poinformowani wiadomością SMS wysłaną na numer telefonu wskazany we wniosku.

W najbliższym czasie rząd przekaże pieniądze nie tylko na najmłodszych. Od 25 sierpnia do 20 września 2022 r. seniorom będą wypłacane tak zwane czternaste emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1llw08
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1llw08