Trwa ładowanie...

305 tys. euro za najdroższego konia na aukcji w Janowie Podlaskim

Za 305 tys. euro został sprzedany w niedzielę najdroższy koń podczas 45. Aukcji Koni Arabskich Czystej Krwi "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Ogółem sprzedano 24 konie za 2 mln 89 tys. euro.

Share
305 tys. euro za najdroższego konia na aukcji w Janowie Podlaskim
Źródło: PAP, Fot: Wojciech Pacewicz
d2ld7bu

305 tys. euro wylicytował nabywca z Arabii Saudyjskiej za dwuletnią ciemnogniadą klacz Piacolla, wyhodowaną w stadninie w Michałowie. Piacolla zdobyła tytuł czempionki klaczy młodszych na tegorocznym wiosennym pokazie w Białce.

Z kolei 10-letnia siwa Norma ze stadniny w Michałowie, uznana w ubiegłym roku za najlepszego konia pokazu w Janowie Podlaskim, sprzedana została za 250 tys. euro, także do Arabii Saudyjskiej.

d2ld7bu

9-letnia kasztanka Cenoza wyhodowana w Janowie Podlaskim uzyskała zaś cenę 240 tys. euro, 11-letnia siwa Perfirka ze stadniny w Białce wylicytowana została za 220 tys. euro, a 5-letnia kasztanka Emantia - za 180 tys. euro.

Ogółem sprzedano 24 klacze za 2 mln 89 tys. euro. Pojadą one m.in. do Kataru, USA, Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iranu, Szwecji, Belgii, Niemiec i Szwajcarii. Dwa konie kupili nabywcy z Polski.

Cztery konie za 575 tys. euro wylicytowała Shirley Watts, żona perkusisty zespołu Rolling Stones, stała bywalczyni aukcji w Janowie Podlaskim.

Trzy konie nie uzyskały satysfakcjonującej ceni i nie zostały sprzedane, jednego konia wycofano z aukcji.

d2ld7bu

- Aukcja była udana - oceniła rzeczniczka Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim Katarzyna Pruchniewicz. - Nie padł wprawdzie rekord za pojedynczego konia, ale wartość łączna za 24 konie jest wartością najwyższą od pięciu lat uzyskaną na aukcji "Pride of Poland". Padły dobre ceny za dobre konie, właściciele powinni być usatysfakcjonowani - dodała Pruchniewicz.

W ubiegłym roku na janowskiej aukcji sprzedano 22 klacze za łączną kwotę 2 mln 72 tys. euro. Najwyższą ceną - 500 tys. euro - osiągnęła klacz El Saghira ze stadniny w Michałowie.

Rekord aukcji padł w 2008 r. kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwestura, wyhodowaną w Michałowie. Cała aukcja przyniosła wówczas ponad 3 mln euro.

Aukcja "Pride of Poland" była głównym akcentem trwających w Janowie Podlaskim od piątku Dni Konia Arabskiego. Aukcję poprzedziła uroczystość przyznania tytułów najlepszym koniom, które uczestniczyły w 36. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi. Najpiękniejszym koniem pokazu uznana została 9-letnia siwa klacz Pepita, ze stadniny w Janowie Podlaskim, która też zdobyła tytuł czempionki klaczy starszych.

Gospodarzem dorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim była Agencja Nieruchomości Rolnych.

d2ld7bu

Podziel się opinią

Share
d2ld7bu
d2ld7bu