319 mln euro z programów UE na inwestycje B+R do końca '13
20.10. Warszawa (PAP) - Do pozyskania dla inwestorów pozostało jeszcze 319 mln euro z funduszy unijnych na lata 2007-2013 na wsparcie rozwoju inwestycji badawczo-rozwojowych w...
20.10. Warszawa (PAP) - Do pozyskania dla inwestorów pozostało jeszcze 319 mln euro z funduszy unijnych na lata 2007-2013 na wsparcie rozwoju inwestycji badawczo-rozwojowych w Polsce - wynika z raportu "Rynek B+R w Polsce" firmy Accreo Taxand.
Inwestorzy mogą pozyskać dodatkowe fundusze z UE na realizację projektów B+R w ramach Poddziałania 4.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych oraz Działania 1.3 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Wspieranie innowacji.
"W przypadku Poddziałania 4.5.2. zakontraktowano już 78,1 proc. z budżetu w wysokości 1 mld euro. Podpisano 56 umów z inwestorami, z czego 36 na tworzenie i rozbudowę centrów badawczo-rozwojowych. Do rozdysponowania pozostało 219 mln euro" - napisano w raporcie.
"Z kolei, w przypadku funduszy unijnych na wspieranie innowacji w Polsce Wschodniej, które pozwalały m.in. na tworzenie infrastruktury zaplecza B+R w firmach, zakontraktowano 78,32 proc. alokacji, a do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 100 mln euro" - dodano.
W raporcie napisano, że również w programach krajowych przewidziano środki na wspieranie projektów badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorcy mają szansę na uzyskanie wsparcia na inwestycje o znacznych nakładach, w wyniku których zostanie utworzona znacząca liczba nowych miejsc pracy, a także inwestycje dotyczące innowacji w zakresie nowych produktów, procesów i technologii.
"Istotnym źródłem dofinansowania ze środków krajowych na tworzenie i rozbudowę centrów B+R jest przyjęty w 2011 r. przez Radę Ministrów Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki na lata 2011-2020. Jego budżet to 727 mln zł" - napisano w raporcie.
Do dyspozycji inwestorów pozostaje jeszcze program InnoTech na lata 2011-2013 realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
"Program skupiony jest na bezpośrednim wsparciu przedsiębiorców, planujących samodzielną realizację prac lub we współpracy z sektorem naukowym. Projekty złożone w pierwszym konkursie są w trakcie oceny. Do rozdania jest w sumie 650 mln zł" - napisano w raporcie.
Dodano, że w 2009 roku największe nakłady na inwestycje B+R w Polsce poniosły branże motoryzacyjna, IT, bankowa oraz farmaceutyczna.
Na czwartkowej konferencji prasowej manager Accreo Taxand Bogusława Mazurek powiedziała, że rynek inwestycji B+R w Polsce powoli, ale systematycznie się rozwija. W 2009 roku intensywność nakładów na działalność B+R wyniosła 0,76 proc. PKB, zaś w 2010 roku 0,89 proc. PKB.(PAP)
kam/ osz/