Trwa ładowanie...

32 tys. zł na termomodernizację. Nowy program dla budynków wielorodzinnych

Trwają prace nad uruchomieniem nowego programu wsparcia - tym razem dla budynków wielorodzinnych, od 3 do 7 lokali. Chodzi o wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz termomodernizację budynków.

Dotacje mają skłonić właścicieli mieszkań do przejścia na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Fot. Piotr PolakDotacje mają skłonić właścicieli mieszkań do przejścia na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Fot. Piotr PolakŹródło: PAP
d4e75j9
d4e75j9

- Dofinansowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła pod warunkiem likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zadania termomodernizacyjne, np. zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej - mówił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Wysokość dotacji ma zależeć od dochodu. Przy dochodzie rocznym wnioskodawcy wynoszącym do 100 tys. zł, maksymalnie można będzie dostać do 20 tys. zł, które przeznaczone mają być na wymianę pieca i zadania termomodernizacyjne, a do 25 tys. zł przy zakupie i montażu pompy ciepła powietrze/woda lub gruntowej i na zadania termomodernizacyjne. Kwotę do 10 tys. będzie można otrzymać w przypadku wykonania samych zadań termomodernizacyjnych bez wymiany pieca.

Remont w prezencie: odcinek 6

Gdy w gospodarstwie wieloosobowym dochód miesięczny netto na osobę wynosi do 1400 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym do 1960 zł, maksymalna kwota dotacji ma wynosić do 32 tys. zł, które to pieniądze mają być przeznaczone na wymianę źródła ciepła i zadania termomodernizacyjne. Dotacja do 15 tys. zł może być przeznaczona na działania termomodernizacyjne, bez wymiany pieca.

d4e75j9

Ponadto, jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu, które poinformowało o planowanych zmianach, w przypadku likwidacji starego nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, możliwe będzie uzyskanie dotacji do 5 tys. zł na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej - nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów.

Program wdrażany będzie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Skorzystać z niego będą mogły osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele lokalu w budynku wielorodzinnym.

Województwo zachodniopomorskie jest jednym z tych, w których program będzie prowadzony pilotażowo. Ma ruszyć na początku przyszłego roku.

d4e75j9

Cały czas funkcjonuje program Czyste Powietrze, od 15 maja w zmodyfikowanej formie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4e75j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e75j9