40 najbogatszych osób w Hong Kongu

Związki z Chinami pomogły im zwiększyć majątki o 53 mld dolarów, jednak do rekordu z 2008 r. brakuje wciąż 44 mld dolarów.

40 najbogatszych osób w Hong Kongu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Podobnie jak Chiny, Hong Kong się obecnie zmienia - na ogół na lepsze ale nie bez ryzyka, co potwierdza spadek indeksu Hang Seng po zapowiedzi planów chińskiego rządu, by zaostrzyć kryteria udzielania kredytów.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku najbogatszych biznesmenów lokalnych, którzy większość swoich interesów prowadzą w Chinach kontynentalnych, inwestując w budynki, sklepy i hotele. Firma Wheelock Petera Woo kończy budowę najwyższego wieżowca w Szanghaju. Tamtejsze drogi buduje Hopewell Holdings Gordona Wu. Kierowana przez Ronniego Chana Hang Lung Group czerpie 40 proc. swoich dochodów z najmu w Szanghaju. Belle International Tanga Yiu to największy sprzedawca detaliczny damskiego obuwia w Chinach kontynentalnych. Kilkanaście z 40 najbogatszych osób w Hong Kongu posiada znaczące inwestycje na chińskim rynku nieruchomości.

Do zwiększenia fortun mieszkańców Hong Kongu i Makau przyczynili się też bogaci turyści chińscy, którzy zostawiają pieniądze w sklepach, hotelach i kasynach Hong Kongu. Wszystko to pomogło zwiększyć majątki 40 najbogatszych osób z Hong Kongu od 82 mld dolarów w zeszłym roku do 135 mld dolarów. Wciąż jednak nie osiągnęły one rekordowego poziomu z 2008 r., kiedy wynosiły 179 mld dolarów.

Jest jednak kilka wyjątków. Bracia Fung, kierujący międzynarodową firmą outsourcingową Li & Fung, zwiększają swój majątek, rozwijając działalność na całym świecie, a zwłaszcza w USA. W ubiegłym roku firma została wyłącznym dostawcą usług outsourcingowych dla Talbots i kupiła amerykańską firmę Wear Me Apparel produkującą odzież i dodatki, która sprzedaje swoje produkty m.in. w sieci detalicznej Macy. Firma, która produkuje już ubrania, zabawki i inne produkty detaliczne dla sieci Kohl i Target, podała w zeszłym tygodniu, że podpisała umowę z Wal Mart Stores i będzie obsługiwać zakupy dla tej największej na świecie sieci sprzedaży detalicznej.

Najbogatszą osobą w Hong Kongu jest ponownie Li Ka-shing, który zyskał 5 mld dolarów. Ciągle wart jest jednak dużo mniej niż w 2008 r., kiedy jego majątek szacowano na 32 mld dolarów. Żadna z osób na liście jednak nie zubożała. Dwudziestu czterech bogaczy, którzy się na niej ponownie pojawili, zwiększyło swoje majątki o co najmniej połowę. Dobrze się mają nawet producenci, których dotknęła ubiegłoroczna globalna recesja - w tym Patrick Lee z firmy Lee & Man Pape, który odnotował największy procentowo wzrost majątku.

Na liście pojawiło się osiem nowych nazwisk. Najbardziej znaczące to Allan Wong, współzałożyciel VTech, producenta telefonów bezprzewodowych i edukacyjnych zabawek elektronicznych, Tang Hsiang Chien, ojciec szefa rządu Hong Kongu, Henry'ego Tanga, bracia Alfred Chan i Edward Tan, którzy pochodzą z Kanady, jednak mieszkają w Hong Kongu, skąd kierują luksusowymi domami towarowymi w Chinach oraz wiceprezes Noble Group, Harindarpal Banga, obcokrajowiec, który od dawna mieszka i pracuje w Hong Kongu.

Na tegorocznej liście znaleźli się kuzyni zmarłego w październiku Petera Lee z Hysan Development (podzielili się spadkiem po Lee). Na liście zabrakło siedmiu nazwisk z zeszłorocznej listy, m.in. potentata medialnego Jimmy'ego Lai, restauratora Michaela Chana oraz weterana branży logistycznej Jima Thompsona - wszyscy się co prawda wzbogacili, ale nie na tyle, by dotrzymać innym kroku.

W przeciwieństwie do naszego rankingu miliarderów lista najbogatszych osób w Hong Kongu uwzględnia fortuny rodzinne. Potwierdzeniem tego jest fakt, że ponownie połączyliśmy fortuny kuzynów Michaela i Patricka Wu.

Listę przygotowano w oparciu o informacje na temat udziałów i finansów, które otrzymaliśmy od rodzin, samych zainteresowanych i analityków, a także ze źródeł giełdowych. Ceny akcji i kursy walut są aktualne na dzień 22 stycznia. Spółki nienotowane na giełdzie oceniono przez porównanie ich wyników ze średnim poziomem dochodów oraz innymi wskaźnikami finansowymi.

Russell Flannery
Forbes

chinybogactwonaj

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)