417 stacji paliw w Polsce zmieni szyld. Węgrzy chcą jak najszybciej zastąpić Lotos
Zbliża się szybki koniec stacji spod szyldu Lotosu. Zapowiada to węgierska firma MOL, która przejęła te stacje. "Niezwłocznie rozpocznie się proces wprowadzania marki MOL na polski rynek. Ambicją MOL Group jest ukończenie rebrandingu sieci możliwie najszybciej" - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.
Szyld zmieni 417 stacji, które dotychczas należały do Lotosu. Węgierski MOL kupił je w związku z połączeniem Orlenu i Lotosu. Zgodę na fuzję musiała wydać Komisja Europejska, a ta jako jeden z warunków udzielenia takiej zgody wymieniła konieczność znacznego okrojenia Lotosu. Ma to gwarantować utrzymanie odpowiedniego poziomu konkurencyjności na polskim rynku. W ten sposób stacje tej sieci trafiły do MOL. Z drugiej strony w ramach zawartych umów MOL sprzedaje na rzecz Orlenu 143 stacje paliw na Węgrzech i 39 stacji na Słowacji.
Wielkie zmiany
Jak podaje MOL w czwartkowym komunikacie, wraz ze stacjami działającymi do tej pory pod marką Slovnaft, będzie dysponować w Polsce siecią blisko 500 obiektów. Węgrzy zapowiadają, że wprowadzą na polski rynek swój koncept Fresh Corner, serwujący kawę i produkty gastronomiczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obniżki cen paliw na stacjach. "To ostatnie tygodnie taniego tankowania"
W środę Orlen ogłosił, że zawarł z MOL przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz MOL 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, spółce zarządzającej stacjami paliw, "za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 610 mln dol., oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa, w dniu, w którym podpisano umowę przyrzeczoną".
Także w środę Orlen ogłosił, że podpisał umowy z Aramco Overseas Company dotyczące objęcia udziałów w gdańskiej rafinerii, należącej wcześniej do Lotosu, przez Saudyjczyków. "W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na siedmiu lotniskach w Polsce" - podał płocki koncern.
Dodatkowo Orlen, Aramco i SABIC podpisały porozumienie o współpracy, dotyczące "przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku".
Orlen buduje giganta
Po przejęciu PGNiG na początku listopada Orlen podkreślał, że wraz z wcześniejszymi fuzjami, obejmującymi Grupę Energa i Grupę Lotos, powstał największy w Europie Środkowej koncern, jeden z największych w Europie i 155. na świecie pod względem przychodów.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj