Trwa ładowanie...

4,3 mln zł w trzy miesiące. Metoda ”na wnuczka” wciąż zbiera żniwa

Prawie 19 mln zł wyłudzili przestępcy w całym 2017 roku – informuje Związek Banków Polskich. Oszuści, podając się za policję, rodzinę, pracowników ZUS-u, opieki społecznej czy fundacji, skutecznie rabują seniorów.

Share
4,3 mln zł w trzy miesiące. Metoda ”na wnuczka” wciąż zbiera żniwa
Źródło: 123RF
d3q0xhj

Metody naciągania osób starszych bazują najczęściej na zaufaniu, jakim cieszą się wśród nich urzędnicy, administratorzy czy przedstawiciele różnorakich stowarzyszeń. Policjanci, strażnicy miejscy oraz bankowcy łączą siły i uruchamiają nową kampanię społeczną, która obejmuje zarówno działania informacyjne, jak i operacyjne.

Skala wyłudzeń jest niepokojąco duża. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku w samej Warszawie łupem oszustów padło 4,3 mln zł. Ubiegły rok to w sumie 19 mln zł.

Jak informuje ZBP, na oszustwa najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny, którzy łatwowiernie dają się zwieść metodzie "na wnuczka” czy "na policjanta”. Ofiarami przestępców padają jednak także osoby, na co dzień rozważne, aktywne w lokalnym środowisku, które poddają się manipulacji i ostatecznie dają się okraść.

d3q0xhj

Ulepszona wersja oszustwa "na wnuczka":

- Metody stosowane przez przestępców są ciągle zmieniane i doskonalone, dlatego nie koncentrujemy się wyłącznie na jednym rodzaju oszustw, ale pokazujemy ich pełen zakres. Naszym celem jest dotarcie do seniorów z informacją, że każdy może zostać oszukany - powiedział Grzegorz Staniszewski, Naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania, Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

d3q0xhj

Najczęściej oszustwa opierają się o kontakt telefoniczny, kiedy seniorzy namawiani są na przekazanie komuś albo pozostawienie w jakimś miejscu gotówki lub kosztowności. Często skłania się ich do wypłat oszczędności z banku, a nawet do zaciągania kredytów.

Zagrożeniem są także osoby podszywające się pod pracowników firm oferujących np. usługi telekomunikacyjne. Kusząc obietnicą bardziej korzystnych niż dotychczas warunków, podsuwają do podpisu umowy zobowiązujące seniorów do regularnego uiszczania wysokich opłat na konta prywatnych przedsiębiorstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3q0xhj

Podziel się opinią

Share
d3q0xhj
d3q0xhj