Trwa ładowanie...

496 tys. zł wypłacono pracodawcom na ochronę miejsc pracy

W województwie opolskim wypłacono 496 tys. zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na
wynagrodzenia pracowników sześciu opolskich firm, którym pogorszyła się sytuacja finansowa. Pomoc
ta, w ramach tzw. ustawy o ochronie miejsc pracy, objęła 77 osób.

496 tys. zł wypłacono pracodawcom na ochronę miejsc pracyŹródło: Fotolia, fot: Olena Vasylkova
d21m6z9
d21m6z9

Pieniądze te pracodawcy otrzymali jako bezzwrotną pomoc na wynagrodzenia dla pracowników na mocy Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, która weszła w życie w listopadzie 2013 r.

Umożliwia ona przedsiębiorcom, którzy ogłosili przestój ekonomiczny lub obniżyli wymiar czasu pracy, skorzystanie ze wsparcia służącego ochronie miejsc pracy w sytuacji, gdy przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Pieniądze pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracodawcy mogą je dostać na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników za czas przestoju ekonomicznego lub na zrekompensowanie części pensji przy obniżeniu wymiaru czasu pracy oraz na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników.

Jak powiedziała PAP wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Renata Cygan dotychczas w woj. opolskim o takie dofinansowanie wystąpiło sześciu przedsiębiorców. Trzech ubiegało się o nie w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy dla 31 osób. Przyznane dofinansowanie wyniosło w tym przypadku w sumie 197 tys. 716 zł.

d21m6z9

Trzech kolejnych pracodawców wystąpiło natomiast o dofinansowanie do przestoju ekonomicznego, czyli - jak wyjaśniała Cygan - nie wykonywania pracy przez pracownika, który pozostaje w gotowości, z przyczyn od niego niezależnych. Wsparcie w tym przypadku objęło 46 osób z trzech firm i wyniosło 298 tys. 247 zł.

Łącznie sześciu firmom z powiatów opolskiego, prudnickiego i głubczyckiego wypłacono w ramach pomocy przewidzianej ustawą 495 tys. 963 zł. Były to firmy z branży budowlanej, ogrodniczej, produkcyjnej i obuwniczej.

Wicedyrektor opolskiego WUP wyjaśniła, że o taką pomoc może się zwrócić przedsiębiorca, u którego nastąpił spadek obrotów gospodarczych, czyli spadek sprzedaży towarów lub usług nie mniejszy niż 15 proc. Kwota dofinansowania wynosi 100 proc. wysokości zasiłku wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Jak powiedziała Cygan, łącznie jest to 936 zł 52 grosze.

Cygan podała, że taka pomoc przysługuje pracodawcom, którzy nie mają zaległości podatkowych i nie zalegają ze składkami na ubezpieczenia społeczne czy fundusz pracy. "Chyba że mają zawarte z urzędem skarbowym czy ZUS-em odpowiednie porozumienia o spłacie" - zastrzegła. "Nie może być jednak przesłanek do ogłoszenia upadłości danej firmy".

d21m6z9

Zapewniła, że sprawy dotyczące takiej pomocy rozpatrywane są dość szybko. Pracodawca może dostać tego typu wsparcie na maksymalnie 6 miesięcy w ciągu roku od podpisania umowy. "Czyli ma do wykorzystania sześć ustalonych transz wsparcia" - doprecyzowała i zaznaczyła, że co miesiąc musi on składać wykaz osób objętych w swojej firmie pomocą. Nie może też zwolnić tych osób co najmniej przez trzy miesiące od wypłaty ostatniej transzy wsparcia.

Według wicedyrektorki WUP w Opolu możliwości, jakie daje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, to "pomoc w kryzysie". "Jeśli pracodawca ma chwilowy zastój, brak zleceń czy sprzedaży, to nie musi zwalniać pracowników - wyszkolonych już i przygotowanych do pracy w jego zakładzie. Może posilić się taką właśnie pomocą i przetrwać trudny czas" - tłumaczyła.

Podała, że w skali kraju pula pieniędzy do wykorzystania na ten cel w tym roku to 204,6 mln zł.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że liczba bezrobotnych w woj. opolskim w marcu wyniosła 52 156 osób, a stopa bezrobocia 14,3 proc. Największe bezrobocie zanotowano na koniec marca w pow. brzeskim - 21,9 proc., a najmniejsze w Opolu - 7,2 proc.

(AS)

d21m6z9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21m6z9