5 tysięcy złotych emerytury? Zaskakujące wyliczenia ZUS

Od 3,5 tysiąca złotych do nawet 5 tysięcy. Takie, według wyliczeń ZUS, mogą być emerytury części warszawiaków. Ale nie ma się co cieszyć. Te liczby nie są reprezentatywne nie tylko dla całego kraju, ale nawet dla stolicy.

5 tysięcy złotych emerytury? Zaskakujące wyliczenia ZUS
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agata Kalińska

Dlaczego? Ponieważ opierają się na projekcjach, o które przyszli emeryci sami poprosili ZUS. Od lipca tego roku można zwrócić się do doradcy z Zakładu, żeby wyliczył, jakiej wyskokości świadczenia możemy się spodziewać po przejściu na emeryturę. Jak informuje Tvn24 BiS, dotąd wykonano łącznie 262 tys. takich projekcji przyszłych emerytur. Z tego 94 tys. to prognozy wysokości świadczenia dla osób, które planują zakończyć pracę od razu w momencie uzyskania prawa do przejścia na emeryturę.

List od ZUS o przyszłej emeryturze. Zobacz, jak poprawnie odczytać dokument:

To właśnie na podstawie tych wyliczeń ZUS przygotował prognozę, czego mogą się spodziewać przyszli emeryci. Trzeba jednak pamiętać, że dane nie są reprezentatywne nawet dla całej Warszawy, nie mówiąc o całym kraju.

W tym, że najwyższych świadczeń mogą się spodziewać warszawiacy, nie ma w tym nic dziwnego. Od lat pensje w stolicy są najwyższe w kraju, więc najwyższe są też składki. Na wysokie emerytury mogą też liczyć mieszkańcy na przykład Rybnika (2,5 tys. do 4 tys. zł), Płocka (2,5 tys. do 3,5 tys. zł), czy Chorzowa (2,4 tys. do 3 tys. zł). Na drugim końcu skali jest Tomaszów Mazowiecki z emeryturą w wysokości od 1,2 tys. do 2,1 tys. zł, czy Toruń (od 1,5 tys. do 2,5 tys. zł).

Od października tego roku znowu można przechodzić na emeryturę na starych zasadach - czyli kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat. Jednak trzeba mieć świadomość, że im wcześniej przejdziemy na emeryturę, tym niższe świadczenie będziemy dostawać. Dzieje się tak, ponieważ kapitał z naszych składek jest dzielony przez liczbę spodziewanych miesięcy życia na emeryturze.

Jak wynika z badań SGH, ponad 59 proc. Polaków deklaruje chęć przejścia na emeryturę natychmiast po uzyskaniu wymaganego wieku, a ponad 11 proc. zamierza to uczynić jeszcze przed jego osiągnięciem. 29 proc. planuje pozostać na rynku tak długo, jak to będzie możliwe.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (459)