5 tysięcy złotych emerytury? Zaskakujące wyliczenia ZUS

Od 3,5 tysiąca złotych do nawet 5 tysięcy. Takie, według wyliczeń ZUS, mogą być emerytury części warszawiaków. Ale nie ma się co cieszyć. Te liczby nie są reprezentatywne nie tylko dla całego kraju, ale nawet dla stolicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Im wcześniej przejdziemy na emeryturę, tym niższe świadczenie będziemy dostawać.
Im wcześniej przejdziemy na emeryturę, tym niższe świadczenie będziemy dostawać. (Shutterstock.com)

Dlaczego? Ponieważ opierają się na projekcjach, o które przyszli emeryci sami poprosili ZUS. Od lipca tego roku można zwrócić się do doradcy z Zakładu, żeby wyliczył, jakiej wyskokości świadczenia możemy się spodziewać po przejściu na emeryturę. Jak informuje Tvn24 BiS, dotąd wykonano łącznie 262 tys. takich projekcji przyszłych emerytur. Z tego 94 tys. to prognozy wysokości świadczenia dla osób, które planują zakończyć pracę od razu w momencie uzyskania prawa do przejścia na emeryturę.

List od ZUS o przyszłej emeryturze. Zobacz, jak poprawnie odczytać dokument:

To właśnie na podstawie tych wyliczeń ZUS przygotował prognozę, czego mogą się spodziewać przyszli emeryci. Trzeba jednak pamiętać, że dane nie są reprezentatywne nawet dla całej Warszawy, nie mówiąc o całym kraju.

W tym, że najwyższych świadczeń mogą się spodziewać warszawiacy, nie ma w tym nic dziwnego. Od lat pensje w stolicy są najwyższe w kraju, więc najwyższe są też składki. Na wysokie emerytury mogą też liczyć mieszkańcy na przykład Rybnika (2,5 tys. do 4 tys. zł), Płocka (2,5 tys. do 3,5 tys. zł), czy Chorzowa (2,4 tys. do 3 tys. zł). Na drugim końcu skali jest Tomaszów Mazowiecki z emeryturą w wysokości od 1,2 tys. do 2,1 tys. zł, czy Toruń (od 1,5 tys. do 2,5 tys. zł).

Od października tego roku znowu można przechodzić na emeryturę na starych zasadach - czyli kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat. Jednak trzeba mieć świadomość, że im wcześniej przejdziemy na emeryturę, tym niższe świadczenie będziemy dostawać. Dzieje się tak, ponieważ kapitał z naszych składek jest dzielony przez liczbę spodziewanych miesięcy życia na emeryturze.

Jak wynika z badań SGH, ponad 59 proc. Polaków deklaruje chęć przejścia na emeryturę natychmiast po uzyskaniu wymaganego wieku, a ponad 11 proc. zamierza to uczynić jeszcze przed jego osiągnięciem. 29 proc. planuje pozostać na rynku tak długo, jak to będzie możliwe.