Trwa ładowanie...
ycipk-4jcbm3

500+ dla niepełnosprawnych. Od marca szykuje się obniżka

Wiele osób pobierających 500+ dla niepełnosprawnych od marca może dostawać mniej pieniędzy. Niektórzy mogą nawet dodatek stracić. Wszystko przez waloryzację rent i emerytur.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od marca wiele osób niepełnosprawnych może mieć zmniejszone świadczenie 500+
Od marca wiele osób niepełnosprawnych może mieć zmniejszone świadczenie 500+ (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
ycipk-4jcbm3

Jak informuje piątkowy "Fakt", wielu emerytów może stracić dodatki na początku przyszłego roku. Chodzi o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych, które pobiera już nawet 230 tysięcy osób.

Przypomnijmy, że świadczenie przysługuje osobom, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i mają dochody nieprzekraczające 1100 zł brutto. Jeśli dostają więcej, to dodatek jest odpowiednio pomniejszany.

Przy 1200 złotych dochodu dodatek wyniesie więc już tylko 400 zł. Przy 1300 zł - zmniejszy się do 200 zł. I tak dalej.

ycipk-4jcbm3

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

To właśnie ten próg dochodowy może spowodować, że wielu emerytów i osób niepełnosprawnych od marca będzie dostawać mniej pieniędzy. Wzrasta bowiem minimalne świadczenie - jak informują politycy PiS, ma ono wynieść 1200 zł brutto.

ycipk-4jcbm3

Co to oznacza? Że wszyscy, którzy pobierają minimalną emeryturę lub rentę, automatycznie zamiast 500 zł dostaną ledwie 400 zł. Bo o ile emerytura minimalna jest waloryzowana, to próg dochodowy dla 500+ już nie.

Liczba osób, które pobierały świadczenie w pełnej wysokości może więc znacząco zmaleć.

A niektórzy mogą je nawet stracić. Jeśli ich dochód miesięczny przekroczy po waloryzacji 1600 zł brutto, to świadczenie nie będzie im już przysługiwać.

ycipk-4jcbm3

Posłanka KO Iwona Hartwich zapowiada, że będzie chciała złożyć projekt ustawy, tak by osoby niepełnosprawne nie miały zmniejszanego świadczenia. - Mam nadzieję, że poprze go cała opozycja - mówi "Faktowi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4jcbm3

ycipk-4jcbm3
ycipk-4jcbm3