Trwa ładowanie...

500+ dla niepełnosprawnych. Od marca szykuje się obniżka

Wiele osób pobierających 500+ dla niepełnosprawnych od marca może dostawać mniej pieniędzy. Niektórzy mogą nawet dodatek stracić. Wszystko przez waloryzację rent i emerytur.

Share
500+ dla niepełnosprawnych. Od marca szykuje się obniżka
Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
d4exfa4

Jak informuje piątkowy "Fakt", wielu emerytów może stracić dodatki na początku przyszłego roku. Chodzi o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych, które pobiera już nawet 230 tysięcy osób.

Przypomnijmy, że świadczenie przysługuje osobom, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i mają dochody nieprzekraczające 1100 zł brutto. Jeśli dostają więcej, to dodatek jest odpowiednio pomniejszany.

Przy 1200 złotych dochodu dodatek wyniesie więc już tylko 400 zł. Przy 1300 zł - zmniejszy się do 200 zł. I tak dalej.

d4exfa4

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

To właśnie ten próg dochodowy może spowodować, że wielu emerytów i osób niepełnosprawnych od marca będzie dostawać mniej pieniędzy. Wzrasta bowiem minimalne świadczenie - jak informują politycy PiS, ma ono wynieść 1200 zł brutto.

Co to oznacza? Że wszyscy, którzy pobierają minimalną emeryturę lub rentę, automatycznie zamiast 500 zł dostaną ledwie 400 zł. Bo o ile emerytura minimalna jest waloryzowana, to próg dochodowy dla 500+ już nie.

d4exfa4

Liczba osób, które pobierały świadczenie w pełnej wysokości może więc znacząco zmaleć.

A niektórzy mogą je nawet stracić. Jeśli ich dochód miesięczny przekroczy po waloryzacji 1600 zł brutto, to świadczenie nie będzie im już przysługiwać.

Posłanka KO Iwona Hartwich zapowiada, że będzie chciała złożyć projekt ustawy, tak by osoby niepełnosprawne nie miały zmniejszanego świadczenia. - Mam nadzieję, że poprze go cała opozycja - mówi "Faktowi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4exfa4

Podziel się opinią

Share
d4exfa4
d4exfa4