Trwa ładowanie...
d2y1fyv

500 plus na każde dziecko. Oto łączny koszt nowych obietnic PiS

Wprowadzenie 500+ już na pierwsze dziecko, "trzynastka" dla emerytów w wysokości 1100 zł, zmiany podatkowe oraz przywrócenie połączeń autobusowych w Polsce - obietnice PiS zaprezentowane podczas sobotniej konwencji partii z pewnością były wydarzeniem weekendu. Rocznie koszt nowych obietnic PiS szacowany jest na 30-40 mld zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS złożył pięć obietnic. Najgłośniejsza to 500 zł już na pierwsze dziecko.
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS złożył pięć obietnic. Najgłośniejsza to 500 zł już na pierwsze dziecko. (PAP, Fot: PAP/Radek Pietruszka)
d2y1fyv

Spełnienie nowego programu Prawa i Sprawiedliwości może kosztować 35 miliardów złotych - wyliczył money.pl. Co złożyło się na te szacunki?

Sama obietnica świadczenia 500+ już dla pierwszego dziecka oznacza, że w budżecie trzeba będzie znaleźć dodatkowe 20 mld zł rocznie. Przypomnijmy, że już teraz na świadczenia w postaci 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko przeznaczane jest łącznie od 20 do 22 mld zł w roku. Podczas konwencji Jarosław Kaczyński podał datę wypłat również na pierwsze dziecko - miałoby to być już od lipca 2019 roku.

Zobacz także: Kaczyński: będzie 500 plus na pierwsze dziecko

Prawo i Sprawiedliwość obiecało też prezent dla emerytów. Mają otrzymać "trzynastą emeryturę" w wysokości 1,1 tys. zł. Koszt według money.pl - w założeniu, że "trzynastkę" otrzymują emeryci i rensiści, choć taki konkret wprost nie padł z ust Jarosława Kaczyńskiego - to 8,3 mld zł.

d2y1fyv

Trudno oszacować, ile trzeba będzie wydać na przywrócenie połączeń autobusowych w Polsce, co jest kolejnym postulatem PiS. Będzie to kosztowało miliardy, jak wiele - to zależy od konkretów.

Zobacz także: Konwencja PiS. Orłowski: rządzący nawet nie kryją, że kupują głosy. To pogrąży budżet

Następna obietnica - "niższy PIT dla mało zarabiających". Według money.pl ta obietnica może kosztować około 1 mld zł. I kolejna - brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - to około 2,4 mld zł.

- To nie są tanie programy. Łącznie w skali roku będą kosztowały około 40 mld zł - powiedział w sobotnim programie "Gość Wiadomości" TVP Mateusz Morawiecki.

d2y1fyv

Zobacz także: Obietnice PiS. Bugaj: kiełbasa wyborcza bez żadnych osłon

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y1fyv

Podziel się opinią

Share
d2y1fyv
d2y1fyv