Trwa ładowanie...

"500 plus" na pierwsze dziecko. Terminy - nowelizacja ustawy

Ustawa dotycząca programu "500 plus" została znowelizowana. Zmianie uległo m.in. wnioskowanie, a wypłata środków obejmie także pierwsze dziecko. Podpowiadamy terminy, w jakich można składać wniosek.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Terminy - nowelizacja ustawyŹródło: iStock.com
d35am7h
d35am7h

Pod koniec kwietnia Sejm przyjął zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, popularnie zwaną "500 plus". Jedną z głównych propozycji jest wypłata świadczenia także na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory, na drugie oraz kolejne.

W maju nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany w programie obowiązywać będą już od 1 lipca.

- Program "500 plus" zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udział państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym - mówił wówczas prezydent.

Zobacz: UE krytykuje 500+. "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

Według szacunków resortu pracy z programu po zmianach skorzysta niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

d35am7h

"500 plus" na pierwsze dziecko. Terminy

Wnioski o świadczenie "500 plus" będą przyjmowane od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia. Dokumenty należy złożyć raz w roku, a świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Do lipca wniosek rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadły. Nowelizacja ustawy sprawiła, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Jak zapowiada ministerstwo rodziny zmiany w programie "500+" ograniczą także biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie np. drogą mailową.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa zachęca rodziców, by nie czekali ze składaniem wniosków o "500 plus".

d35am7h

- Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500 plus" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Jesteśmy państwem cyfrowym, nowoczesnym. Zachęcam do tego, żeby jak najwięcej osób złożyło te wnioski w sposób elektroniczny - stwierdziła minister. Dodając, że środki na realizację programu są zapewnione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35am7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35am7h