Trwa ładowanie...

500 plus. Tysiące przypadków opóźnień przy wypłacie świadczenia

500 plus. Osoby pracujące za granicą mogą mieć problem z przyznaniem świadczenia. Do tej pory sprawę z zakresu tzw. unijnej koordynacji świadczeń wszczęto w przypadku blisko 25 tys. spraw. I to dla samego urzędu w Katowicach. Jak wygląda procedura w praktyce?

500 plus. Tysiące przypadków opóźnień przy wypłacie świadczeniaŹródło: iStock.com
d1jnzyn
d1jnzyn

500 plus. Tysiące przypadków opóźnień przy wypłacie świadczenia

Procedura "unijnej koordynacji świadczeń zabezpieczenia społecznego" - w tym przypadku dot. 500 plus - wszczynana jest po otrzymaniu od ZUS, czy ośrodków pomocy społecznej informacji, że któreś z rodziców pracowało za granicą.

W rozmowie z Wirtualną Polską Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego, podkreśliła, że tylko do urzędu w Katowicach wpłynęło do tej pory 25 tysięcy spraw z zakresu unijnej koordynacji świadczeń. Są to jedynie postępowania wszczęte od lipca do grudnia 2019 roku.

Oglądaj: 500 plus do zmiany? "Nie waloryzować, zostawić ten temat"

Jak z kolei dodaje rzeczniczka mazowieckiego wojewody - odpowiedzialna za 500 plus - w rozmowie z WP, z powodu przewlekłości procedury niektóre rodziny nie otrzymują dodatku od dwóch lat.

d1jnzyn

500 plus. Dodatek dla części niepełnosprawnych może ulec poważnym zmianom

500 plus dla niepełnosprawnych może zostać dla niektórych osób wstrzymane lub obniżone od marca 2020 roku. Wówczas bowiem wchodzi w życie rewaloryzacja rent i emerytur 2020, w związku z czym mogą wzrosnąć dochody części osób niepełnosprawnych.

Jednocześnie jak wynika z przeprowadzonego w tym roku sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) na zlecenie money.pl, znacznie ponad połowa z nas nie chce waloryzacji 500 plus. Oznacza to, że przyznawane tysiącom rodzin świadczenie z każdym rokiem będzie coraz mniej warte.

d1jnzyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jnzyn