Trwa ładowanie...

500 plus. We wrześniu upływa ważny termin

Nawet 1500 złotych mogą stracić niektórzy rodzice, jeśli nie złożą wniosku o świadczenie Rodzina 500 plus do końca września.

500 plus. We wrześniu upływa ważny terminŹródło: East News, fot: Anna Golaszewska
d4cge8s
d4cge8s

Od 1 lipca program Rodzina 500 plus objął wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.

Trzeba jednak pamiętać, że jedynie złożenie wniosku do końca września gwarantuje otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca. Pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 30 listopada 2019 roku.

Rodzice, którzy mają przyznane do 30 września świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, obecnie składają jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do wypłaty 500 plus na wszystkie dzieci.

Zobacz: 300 Plus. Nie wszyscy zgłaszają się po pieniądze

500 plus. Uwaga na wyrównanie

Z kolei od października świadczenie będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku. Tym samym rodzice, którzy nie dostarczą wniosku do końca września, ryzykują utratę świadczenie za lipiec, sierpień, wrzesień. A te trzy miesiące dają łączną kwotę 1500 złotych.

d4cge8s

Daty, o których trzeba pamiętać

Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku.

Jeśli złożymy wniosek w listopadzie 2019 roku, pieniądze będą wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku, z wyrównaniem od listopada. Z kolei jeśli po 500 plus zgłosimy się w grudniu - świadczenie zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku, z wyrównaniem od grudnia. Podobnie będzie jeśli wniosek złożymy w styczniu 2020 roku; wówczas świadczenie trafi do nas najpóźniej do końca lutego 2020 roku (ale z wyrównaniem od stycznia).

Nowe zasady

Po zmianach w programie 500 plus ze świadczenia skorzysta około 6,8 miliona osób.

Od początku lipca wnioski o 500 plus można składać za pośrednictwem internetu. W tym celu można wykorzystać internetowy serwis banku, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia wnioski o świadczenie można również składać także bezpośrednio w urzędzie lub wysyłając listem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cge8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cge8s