Trwa ładowanie...

500+ wyższe dla pracujących. Taka zmiana zaktywizowałaby Polaków

Wraz ze wzrostem transferów socjalnych spada aktywność zawodowa Polaków, twierdzą ekonomiści. Rozwiązaniem mogłoby być powiązanie 500+ z zatrudnieniem.

Share
500+ wyższe dla pracujących. Taka zmiana zaktywizowałaby PolakówŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d4hjjgk

Jednym z efektów ubocznych sztandarowego programu 500+ jest obniżenie aktywności zawodowej zwłaszcza wśród kobiet – pisaliśmyo tym wielokrotnie. Większe transfery socjalne powodują, że niektórym po prostu przestaje opłacać się pracować.

Jak wynika z badania BAEL w gospodarstwach domowych otrzymujących 500+ , liczba matek biernych zawodowo zwiększyła się z 877 tys. do 918 tys. tylko między pierwszym a drugim kwartałem 2018 roku. Współczynnik zatrudnienia w tej grupie spadł w tym czasie z 67 do 66 proc.

d4hjjgk

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao na łamach Business Insider Polska sugeruje by powiązać program 500+ z aktywnością zawodową. Jego zdaniem, konieczne są mechanizmy, które zachęcą Polaków do podejmowanie pracy.

100 tys. Polek bez pracy. Czarny efekt 500+

- Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci – przekonuje.

Również inne świadczenia socjalne, dla osób zdolnych do podjęcia pracy, włączyłby, jako dopłatę do podatku dochodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hjjgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hjjgk