Trwa ładowanie...

500+ wyższe dla pracujących. Taka zmiana zaktywizowałaby Polaków

Wraz ze wzrostem transferów socjalnych spada aktywność zawodowa Polaków, twierdzą ekonomiści. Rozwiązaniem mogłoby być powiązanie 500+ z zatrudnieniem.

Share
500+ wyższe dla pracujących. Taka zmiana zaktywizowałaby Polaków
Źródło: WP.PL, Fot: WP.PL
d1p1fqj

Jednym z efektów ubocznych sztandarowego programu 500+ jest obniżenie aktywności zawodowej zwłaszcza wśród kobiet – pisaliśmyo tym wielokrotnie. Większe transfery socjalne powodują, że niektórym po prostu przestaje opłacać się pracować.

Jak wynika z badania BAEL w gospodarstwach domowych otrzymujących 500+ , liczba matek biernych zawodowo zwiększyła się z 877 tys. do 918 tys. tylko między pierwszym a drugim kwartałem 2018 roku. Współczynnik zatrudnienia w tej grupie spadł w tym czasie z 67 do 66 proc.

d1p1fqj

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao na łamach Business Insider Polska sugeruje by powiązać program 500+ z aktywnością zawodową. Jego zdaniem, konieczne są mechanizmy, które zachęcą Polaków do podejmowanie pracy.

100 tys. Polek bez pracy. Czarny efekt 500+

d1p1fqj

- Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci – przekonuje.

Również inne świadczenia socjalne, dla osób zdolnych do podjęcia pracy, włączyłby, jako dopłatę do podatku dochodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1p1fqj

Podziel się opinią

Share
d1p1fqj
d1p1fqj