Trwa ładowanie...

500 zł na dziecko. 90 procent gmin wypłaca świadczenie

Ponad 90 procent gmin już wypłaca świadczenie z programu Rodzina 500 plus. Na wypłaty przekazano dotąd ponad 600 milionów złotych. Minister rodziny pracy i polityki społecznej powiedziała, że w wyjątkowych przypadkach są opóźnienia wynikające na przykład z problemów informatycznych.

500 zł na dziecko. 90 procent gmin wypłaca świadczenieŹródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka
d2xbtpc
d2xbtpc

Na wypłaty przekazano dotąd ponad 600 milionów złotych. Minister rodziny pracy i polityki społecznej powiedziała, że w wyjątkowych przypadkach są opóźnienia wynikające na przykład z problemów informatycznych.

Jak zaznaczyła Elżbieta Rafalska - wprowadzając program zakładano zaufanie, że rodziny będą wydawać te pieniądze na potrzeby związane z wychowaniem dzieci . "Od samego początku mówiliśmy, ze rodzina najlepiej zna potrzeby własnych dzieci i najlepiej je zaspokaja - stąd absolutnie nie wiedzieliśmy potrzeby nadmiernej kontroli i ingerencji państwa w wydawanie tych środków " - powiedziała Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej zaznaczyła, że pozostawiono jednak mechanizm pomocy rzeczowej, pozwalający zareagować w sytuacjach budzących poważne wątpliwości pracowników socjalnych. Podkreśliła, że jest to możliwość stosowana od 2004 roku.

d2xbtpc

"I tym razem jeżeli będzie taka sytuacja, że widzimy, że podstawowe potrzeby dziecka są niezaspokajane - to wtedy jest miejsce na interwencję służb społecznych, jest skrócony wywiad środowiskowy, który pozwoli na to, żeby zamienić część lub całość świadczenia na pomoc rzeczową" - wyjaśnia Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej przypomina, że świadczenie 500+ nie podlega egzekucji komorniczej. Jego wypłata nie powinna też być opóźniana przez gminy, choć jest możliwość wypłacenia świadczeń do lipca z wyrównaniem od kwietnia.

d2xbtpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xbtpc