523 osoby zginęły w wypadkach przy pracy w 2008 r.
W ubiegłym roku w wypadkach przy pracy zginęły 523 osoby; najwięcej w budownictwie i przetwórstwie rolno - przemysłowym - wynika z danych, przedstawionych na konferencji
dotyczącej wypadków przy pracy w latach 1989-2009
28.04.2009 | aktual.: 28.04.2009 14:33
W ubiegłym roku w wypadkach przy pracy zginęły 523 osoby; najwięcej w budownictwie i przetwórstwie rolno - przemysłowym - wynika z danych, przedstawionych na konferencji dotyczącej wypadków przy pracy w latach 1989-2009.
Jak powiedział główny inspektor pracy Tadeusz Zając, w ciągu ostatnich 20 lat w wypadkach przy pracy zginęło 12 300 osób - średnio 614 osób rocznie. W tym czasie odnotowywano także 100-140 tys. wypadków przy pracy.
W wypadkach tych najczęściej poszkodowani są młodzi pracownicy, w wieku 19-29 lat oraz pracownicy w wieku 40-49 lat. Co druga poszkodowana osoba była zatrudniona krócej niż rok. Wśród przyczyn wypadków - jak powiedział Zając - było niewłaściwe zachowanie człowieka i brak właściwej organizacji pracy.
Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że w wielu firmach, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwach, nie są przestrzegane zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że w Unii Europejskiej na 250 mln osób zatrudnionych, notowanych jest rocznie 167 tys. zgonów z powodu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Szefowa Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prof. Danuta Koradecka powiedziała, że pod względem subiektywnej oceny warunków pracy nowe kraje UE wypadają gorzej niż dawna piętnastka. Pracownicy wskazują na zbyt duże tempo pracy i zmęczenie.
Koradecka zwróciła uwagę, że w najbliższych latach będzie wzrastała liczba osób pracujących w elastycznym wymiarze czasu pracy, pracujących czasowo oraz ludzi starszych.
Jej zdaniem istnieje ryzyko wzrostu stresu przy pracy, a także stosowania leków, zwiększających wydajność przy pracy i sprawność, a także antydepresantów. Z badań wynika ponadto, że przybędzie osób otyłych.
W trakcie konferencji wskazywano na potrzebę przestrzegania przepisów, dotyczących zasad bhp.
Przewodniczący Związku Zawodowego Budowlani Zbigniew Janowski zapowiedział budowę pomnika ofiar wypadków przy pracy. W najbliższych dniach ma powstać komitet, w skład którego wejdą przedstawiciele partnerów społecznych oraz instytucji. Pomnik ma powstać w Warszawie.