Trwa ładowanie...
d1mzior
17-04-2016 10:45

53,1 mln zł z UE z programu Interreg Litwa-Polska - szkolenia w Podlaskiem

53,1 mln zł z UE m.in na ochronę środowiska, wsparcie zatrudnienia czy walkę z ubóstwem jest do zdobycia z programu Interreg Litwa-Polska, z którego - po stronie polskiej - mogą korzystać trzy subregiony: białostocki i suwalski (Podlaskie) oraz ełcki ( Warmia i Mazury).

d1mzior
d1mzior

Jak skorzystać z tych pieniędzy, będą się uczyć samorządy i inne podmioty z województwa podlaskiego podczas spotkań zaplanowanych na 25 kwietnia w Augustowie i 28 kwietnia w Białymstoku. Zainteresowanie nimi jest duże - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku. Chętni muszą się wcześniej zgłaszać.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno podkreśla, że program Interreg Litwa-Polska to "następca" realizowanego w poprzednich latach (2007-2013) Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska. Główny cel tego programu to działanie na rzecz wzrostu gospodarczego w rejonach przygranicznych poprzez współpracę instytucji, ale też ludzi.

"Mamy tu do czynienia z czterema głównymi obszarami inwestowania" - powiedział Żywno. To: zachowanie i ochrona środowiska naturalnego i wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami (17 mln euro), promowanie trwałego zatrudnienia i mobilności pracowników (12,3 mln euro), a także walka z wykluczeniami społecznymi, ubóstwem i dyskryminacją (8,2 mln euro) i 12,3 mln euro na wzmocnienie zdolności instytucji publicznych i bardziej sprawną administrację publiczną. Nabór wniosków trwa od 22 marca do 9 czerwca 2016 r.

"Podczas konferencji otwierającej Interreg Litwa - Polska, która odbyła się 22 marca w Druskiennikach, wnioskodawcy mieli okazję do znalezienia partnerów, z którymi mogliby realizować konkretne projekty. Natomiast ci, którzy jeszcze tego nie zrobili mogą zgłaszać się do Wspólnego Sekretariatu i Regionalnych Punktów Kontaktowych programu, które pomagają nawiązać takie relacje" - poinformował PAP Żywno. "Warto podkreślić, że szansę na dofinansowanie mają tylko bardzo dobrze przygotowane projekty" - dodał. Wcześniej mówił, że programy transgraniczne są "wymagające", rządzą się nieco innymi zasadami niż np. Regionalny Program Operacyjny, z którego są dzielone unijne pieniądze w regionach. Konieczna jest współpraca z partnerami z Litwy.

d1mzior

Po polskiej stronie punkty kontaktowe są w urzędach marszałkowskich w Białymstoku i Olsztynie. Instytucją zarządzającą programem jest litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Informacje można także uzyskiwać m.in. w polskim ministerstwie rozwoju, w stowarzyszeniu "Euroregion Niemen".

Po stronie litewskiej z programu Interreg Litwa-Polska mogą korzystać podmioty z pięciu obwodów: mariampolskiego, olickiego, tauroskiego, kowieńskiego i wileńskiego - z wyłączeniem Wilna.

d1mzior
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mzior