6 problemów z wymianą waluty online
Spread w kantorach internetowych jest niższy nawet o 70%, niż w banku lub w kantorze stacjonarnym. To najbardziej przykuwa uwagę klientów. Ale czy licząc na oszczędności nie zapominamy, że wymiana waluty w sieci odbywa się na nieco innych zasadach? Dowiedz się, co najczęściej zaskakuje osoby, które wymieniły walutę w kantorze internetowym po raz pierwszy.
05.07.2017 15:42
„Coraz więcej e-kantorów udowadnia, że oszczędność połączona z użytecznością to największa wartość dla współczesnego klienta” – podkreśla Robert Madejski, analityk walutowy z serwisu kantoronline.pl. „Dziś w klienci kantoru internetowego mogą negocjować kursy walut przez telefon, ustawić automatyczną spłatę rat kredytu, określać po jakim kursie chcą kupić walutę i wiele więcej”. Nic dziwnego, że branża kantorów online już w 2016 była warta 30 mld złotych. Pomimo zaawansowania kantorów internetowych, zdarza się, że odpowiedź na tak podstawowe pytanie: „czy założyć konto walutowe przed skorzystaniem z kantoru online?”, nie jest jasna dla nowych użytkowników
1. Co konto walutowe ma wspólnego z kantorami online?
Bardzo dużo. Jeśli chcesz wymienić walutę na zagraniczny urlop, z pewnością będziesz chciał wypłacić ją jako gotówkę w bankomacie lub płacić w sklepach zagranicznych kartą. Subkonto walutowe, które udostępni Ci kantor internetowy nie umożliwia tego. Dlatego przed wymianą waluty należy założyć konto walutowe w swoim banku, do którego dołączana jest karta do bankomatu. To jedyna sytuacja, kiedy posiadanie konta walutowego jest niezbędne, podczas korzystania z kantoru internetowego. Jeśli spłacasz kredyt walutowy, konto walutowe nie jest Ci potrzebne. Wymieniasz walutę wirtualnie i przelewasz ją na konto, które wraz z kredytem udostępnił Ci bank. Podobnie jest, jeśli chcesz kupić walutę po to, by zapłacić kontrahentowi z zagranicy. Przelew zagraniczny na konto odbiorcy możesz zlecić bezpośrednio z subkonta walutowego, które udostępni Ci za darmo kantor internetowy. Tak więc, zanim wymienisz walutę online, zastanów się, do czego jest Ci potrzebna waluta i oceń, czy warto założyć konto walutowe, aby swobodnie korzystać z wymienionych środków.
2. Najniższy spread przede wszystkim?
Nawet jeśli oszczędność jest Twoim największym priorytetem, powinieneś zadbać o to, aby Twój kantor internetowy był godny zaufania. W przypadku usług finansowych online, to bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Od tego zależy, czy Twoja transakcja przebiegnie pomyślnie. Jak sprawdzić czy kantor internetowy jest bezpieczny? Najpierw zobacz, czy wybrany kantor internetowy widnieje w rejestrze KRS, dzięki czemu zweryfikujesz czy instytucja nie jest w stanie upadłości. Następnie sprawdź, czy kantor jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (knf.gov.pl/szukaj_podmioty.jsp). Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, w jaki sposób zabezpieczane są transakcje klientów. Czy kantor używa wielopoziomowego systemu zatwierdzania? Czy transakcje są szyfrowane systemem SLL?
3. Szukanie wiarygodności w sieci
Aby sprawdzić wiarygodność kantoru internetowego, warto także poszukać informacji, ile lat na rynku funkcjonuje. Jeśli jest to jeden z najstarszych kantorów internetowych w Polsce, prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak, jest praktycznie zerowe. Dziś w Polsce działa blisko 50. kantorów internetowych. Jednym z najstarszych jest serwis kantoronline.pl, który kilka miesięcy temu otrzymał prestiżową nagrodę FinTech Digital CEE Congress w kategorii Money Transfer Solution.
4. Wymiana waluty 24/dobę?
Kantory internetowe faktycznie funkcjonują 24 h/dobę. Ale musisz pamiętać, że banki nie. Dlatego trzeba liczyć się z faktem, że jeśli wymienisz walutę online w piątek wieczorem, a następnie wykonasz przelew na swoje konto w banku lub konto swojego kontrahenta, pieniądze dotrą do odbiorcy najwcześniej w poniedziałek przed południem. Gdyby banki również funkcjonowały 24 h/dobę przez 7 dni w tygodniu rzecz miałaby się inaczej.
5. Nie ma czegoś takiego jak „Spread 0 zł”
Każda instytucja, która zajmuje się wymianą walut zarabia na wymianie i nie ma co się w tej kwestii łudzić. Dlatego należy z dystansem podchodzić do informacji „spread 0 zł”. Jak najlepiej sprawdzić ile wynosi spread? Wystarczy porównać kurs rynkowy danej waluty (łatwo można sprawdzić go np. na stronie investing.com) z kursem sprzedaży waluty, podanym na stronie kantoru internetowego. Wtedy dopiero uzyskasz informację, ile wynosi orientacyjna wartość naliczanego spreadu.
6. Po co mi bezpieczne hasło?
Najlepsze zabezpieczenia nie pomogą, jeśli Twoje hasło do zalogowania się do serwisu nie będzie silne. Najlepiej żeby składało się z jednej małej i wielkiej litery oraz zawierało przynajmniej jedną cyfrę i znak specjalny. Pamiętaj, że hasło nie powinno być powtórzeniem adresu email, ani czymkolwiek co osobie postronnej będzie łatwo odgadnąć. Jeśli ktoś przejmie Twoje hasło, uczyni krok do tego, aby legalnie przejąć środki zgromadzone na Twoim koncie.
Podsumowując, w opublikowanym przez Interaktywnie.com raporcie możemy przeczytać, że banki są „mistrzami w naciąganiu klientów na wysokie spready”. Dlatego tak popularne stały się kantory internetowe, które pozwalają wymienić walutę taniej. Trzeba jednak pamiętać, że aby wykorzystywać maksymalnie potencjał drzemiący w kantorach online, należy być dociekliwym i zawczasu wyjaśnić sporne kwestie. Faktem jest jednak, że boom na wymianę walut online pojawił się już 8 lat temu, a zainteresowanie nią klientów indywidualnych i firmowych systematycznie wzrasta.