Trwa ładowanie...

620 zł miesięcznie dla nielicznych. Niewielu wie o tym dodatku

Niewiele osób wie, że może liczyć na dodatkowe 620 zł miesięcznie. Jest wypłacane bez względu na wiek, nie ma też określonych terminów, na złożenie wniosków. Mowa o dodatku dla sieroty zupełnej - kiedy i komu przysługuje?

ZUS - dodatek dla sierot zupełnychZUS - dodatek dla sierot zupełnychŹródło: Getty Images
d205z8f
d205z8f

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że po marcowej waloryzacji wzrosły świadczenia długoterminowe - emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne, oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Objęła też dodatki do tych świadczeń m.in. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Jednym z najmniej znanych dodatków jest właśnie ten dla sierot zupełnych, który w marcu wzrósł z 553,30 zł do 620,36 zł.

d205z8f

Komu przysługuje?

Dodatek jest wypłacany każdej osobie, która jest sierotą całkowitą, bez względu na wiek i niezależnie od liczby osób uprawnionych do tej samej renty rodzinnej - wskazuje Dziennik Gazeta Prawna. 

To znaczy, że niezależnie, ile dzieci jest w rodzinie, w przypadku śmierci rodziców, każde z nich będzie mogło otrzymywać ten dodatek. Jest również przyznawany w przypadku, gdy rentę pobiera się po zmarłej matce, a ojciec jest nieznany.

ZUS wypłaca te środki jako dodatek do innych świadczeń emerytalno-rentowych.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek?

ZUS wskazuje, że aby ubiegać się o dodatek dla sierot zupełnych, trzeba złożyć:

  • Wniosek o dodatek dla sieroty całkowitej (formularz ERRD),
  • Dokumenty potwierdzające daty zgonu rodziców,
  • Dokument potwierdzający zgon matki oraz akt urodzenia potwierdzający, brak danych dotyczących ojca.

Dokumenty można złożyć w dowolnym momencie po spełnieniu warunków uprawniających do uzyskania świadczenia - ZUS nie narzuca konkretnych terminów. Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie Zakładu odpowiedniej dla miejsca zamieszkania lub za pośrednictwem poczty - przypomina portal rynekzdrowia.pl.

Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - wskazano w komunikacie.

W przypadku niezadowolenia z decyzji - można się odwołać. Odwołanie należy wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu w siedzibie ZUS, która wydała decyzję, lub do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od doręczenia decyzji. ZUS podkreśla, że postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d205z8f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d205z8f