Trwa ładowanie...

1800 zł dodatku w kwietniu. Rolnicy muszą spełnić jeden warunek

W kwietniu 2024 roku rolnicy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Mowa o "trzynastkach", które zostaną im wypłacone po spełnieniu tego warunku.

Rolnicza "trzynastka" - dla kogo?Rolnicza "trzynastka" - dla kogo?Źródło: Adobe Stock, fot: Pawel Kacperek
d2dvpt7
d2dvpt7

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) rozpoczęła wypłatę dodatkowej rocznej emerytury - "trzynastki".

O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które na dzień 31 marca 2024 roku, mają prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego - przypomina portal pulshr.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Jeśli dana osoba jest uprawniona do kilku różnych świadczeń, może otrzymać tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie.

d2dvpt7

W przypadku renty rodzicielskiej, do której może być uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje tylko jedno dodatkowe świadczenie. Jego wysokość zależy od liczby osób uprawnionych do renty - przypomina portal pulshr.pl.

Nie bierze się pod uwagę osób, które mają prawo do renty socjalnej lub jednocześnie do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Kto wypłaci "trzynastkę"?

Jeżeli KRUS wypłaca rolniczą emeryturę, a ZUS inne świadczenie emerytalno-rentowe, dodatkową trzynastą emeryturę wypłaci ZUS. Natomiast jeśli otrzymujemy od KRUS emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, to dodatkowe świadczenie pieniężne wypłaci nam KRUS.

d2dvpt7

Ile wyniesie?

Dodatek będzie wypłacany w kwocie minimalnej emerytury, która po waloryzacji wynosi 1780,96 zł brutto.

Przypominamy jednak, że od kwoty "trzynastki" zostanie pobrana zaliczka na podatek dochodowy oraz składka zdrowotna. W efekcie na konto uprawnionych trafi 1620,67 zł netto.

Kwota świadczenia jest jednakowa dla wszystkich uprawnionych i wypłacana automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

d2dvpt7

Dodatkowo, emeryci-rolnicy mogą liczyć nie tylko na trzynastą, ale również na czternastą emeryturę. Większość seniorów ma otrzymać z KRUS "czternastki" w pełnej wysokości.

Kiedy rolnicy dostaną "trzynastkę"?

Rolnicy otrzymują dodatkową emeryturę wraz z kwietniowym świadczeniem emerytalno-rentowym. Wypłaty emerytur z KRUS-u mają ustalone terminy: 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dzień każdego miesiąca. Jeśli wypłaty przypada na weekend lub święto, beneficjent otrzyma świadczenie w dzień roboczy przypadający wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dvpt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dvpt7