Trwa ładowanie...
d1nfmb3

68 projektów inwestycyjnych za 7 mld zł w Grupie Azoty

Grupa Azoty, największa w Polsce firma chemiczna, przeznaczyła na inwestycje do 2020 r. 7 mld zł. Wyselekcjonowała 68 projektów, stawia na konkurencyjność, nowoczesność i pionierskie rozwiązania.

Share
d1nfmb3

"Jesteśmy jednym z najważniejszych koncernów chemicznych w Europie, który odważnie i mądrze inwestuje na świecie. Grupa Azoty w nowej formie to strategiczny dla państwa podmiot, który swoją działalnością realizuje cele związane z innowacyjną przyszłością polskiej gospodarki" - poinformował PAP prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski.

Do 2020 r. Azoty zamierzają przeznaczyć na inwestycje 7 mld zł. W przyjętej strategii Grupa wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji.

Od 2014 r. w Tarnowie realizowany jest projekt związany ze zbilansowaniem kaprolaktamu w Grupie Azoty i jego przetwórstwa do poliamidów PA6. Dzięki temu Grupa zamierza sprzedawać około 140 tys. ton poliamidów i 30 tys. ton kompozytów, co pozwoli jej stać się trzecim europejskim producentem poliamidów.

d1nfmb3

Ruszyła w Tarnowie budowa instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów o wartości 141 mln zł.

Inwestycja Granulacji Mechanicznej Nawozów trwa w Grupie Azoty Puławy, gdzie tworzone są dwie linie produkcyjne o wartości 385 mln zł.

Strategia Grupy Azoty na lata 2014-2020 przewiduje również budowę instalacji do produkcji propylenu PDH w Policach za przeszło 1,7 mld zł. Polickie zakłady modernizują proces syntezy amoniaku, o wartości 155,6 mln zł.

W kędzierzyńskiej spółce Grupy Azoty trwa budowa Elektrociepłowni za 375 mln zł oraz budowa instalacji nawozów RSM o wartości 29,5 mln zł.

d1nfmb3

Ponad 30 proc. z 7 mld zł zapisanych w strategii na inwestycje przeznaczone zostanie na projekty korporacyjne, czyli takie, które będą budować wartość więcej niż jednego segmentu biznesowego. 30 proc. tej kwoty trafi do Segmentu Nawozy, 19 proc. do Segmentu Wspierającego Energetyka, a 11 proc. do Segmentu Tworzywa.

W ubiegłym roku zarząd Grupy podpisał z konsorcjum banków polskich umowę kredytu odnawialnego w kwocie 1,5 mld zł, który ma służyć m.in. finansowaniu projektów inwestycyjnych. Grupa finalizuje negocjacje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczące udzielenia kredytu w kwocie 550 mln zł oraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju - kredytu w kwocie 150 mln zł. Oba mają być udzielone na 10 lat.

Wdrażany jest kompleksowy program Azoty PRO, który ma spowodować długoterminowy, stabilny wzrost efektywności. Od roku 2017 ten program ma dać ponad 300 mln zł korzyści rocznie.

"Program Azoty PRO zakłada wymianę doświadczeń i korzystanie z najlepszych praktyk, co usprawniani procesy techniczne, technologiczne i zarządcze. Poprzez tę konsekwentną pracę nad proefektywnościową kulturą organizacyjną chcemy zaszczepić w organizacji gen samodoskonalenia się i świadomość ciągłej pracy na rzecz poprawy wydajności i efektywności" - zaznaczył Jarczewski.

d1nfmb3

Grupa Azoty chce też rozwijać się poprzez przejęcia. W najbliższym czasie powstanie lista 10 podmiotów, których powiązaniem kapitałowym jest zainteresowana - zapowiedział Jarczewski.

Dziś Grupa zbiera 90 proc. przychodów z rynków europejskich, gdzie Azoty zajmują czołowe pozycje w rankingach producenckich. Jej celem jest pozycja "partnera pierwszego wyboru" tak dla firm globalnych, jak i dla lokalnych przedsiębiorców i rolników.

"Chcemy, aby rolnik w Brazylii, Afryce i Polsce chcąc kupić nawozy, myślał w pierwszej kolejności o produktach Grupy Azoty. Podobnie z inwestycjami, jeśli na przykład globalny koncern w Ameryce będzie poszukiwał partnera do stworzenia instalacji chemicznej chcemy, aby na początku zwrócił się z tą propozycją do nas" - dodał prezes Jarczewski.

Grupa Azoty S.A. to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

d1nfmb3

Podziel się opinią

Share
d1nfmb3
d1nfmb3